Satış ortaklığı yapabilmek için öncelikle karını satış ortaklarıyla paylaşmayı kabul eden ürün sahiplerine ihtiyaç vardır. Bu işteki mantık başkalarının ürünlerini tanıtarak, bizim sayemizde gerçekleşen satış başına komisyon almak üzerine kuruludur.

 

Bu nedenle öncelikle ürünlerini satış ortaklarıyla paylaşan siteleri bilmemiz gerekiyor.

 

Eğer yurtdışı pazarında affiliatelik yapacaksan satış ortaklığı verem milyon tane site bulabilirsin. Yazılımdan, fiziksel ürünlere… Hosting firmalarından, freelance hizmet sitelerine… E-kitaptan, videolu eğitimlere kadar aklına gelebilecek her türlü ürün için satış ortaklığı veren web siteleri bulabilirsin.

 

Satış ortaklığı veren bazı yabancı siteler:

 

 

Bunun dışında yüz binlerce hatta milyonlarca ürünün bulunduğu siteler de var. Bu şekilde birçok farklı ürün için satış ortaklığı veren sitelere affiliate ağı ismini veriyoruz.

 

Yurtdışında bu işi yapmayı düşünüyorsan aşağıdaki affiliate ağlarına göz atabilirsin:

 

 

Bu kazanç modeli yurt dışında çok yaygın olduğu için birçok büyük affiliate ağı bulmak mümkün. Yurt dışında satış ortaklığı yapabileceğin sınırsız ürün seçeneği var.

 

Peki ya Türkiye’de?

 

Maalesef Türkiye pazarında satış ortaklığı yapmak istediğinde bu kadar geniş bir ürün yelpazesi bulman mümkün değil. Zaten satış ortaklığı veren siteler ve güvenilir affiliate ağlarının sayısı oldukça az.

 

Türkiye pazarında satış ortaklığı veren bazı sitelerin listesi:

 

 

Eğer hali hazırda bu tarz ürünleri tanıtabileceğin bir bloğun varsa bu sitelerdeki ürünlere satış ortaklığı yapmayı deneyebilirsin.

 

Ama sıfırdan bu işe başlayacaksan atacağın en doğru adım;

 

Faklı ürünleri pazar yerinde barındıran, güvenilir bir affiliate ağına kaydolmak olacaktır.

 

Bu şekilde tek bir platform üzerinde farklı ürünleri analiz edebilir, birbiriyle karşılaştırabilir, en doğru ürünlere hızlı bir şekilde satış ortaklığı yapmaya başlayabilirsin.

 

Türkiye’de kaydolabileceğin güvenilir affiliate ağları:

 

 

Bu affiliate ağlarına kaydolarak pazar yerlerinde bulunan ürünleri mutlaka incelemeni tavsiye ederim. Bu affiliate ağlarındaki ürünlerin büyük bir bölümü e-kitaplardan oluşmaktadır.

 

E-kitap masrafsız bir ürün olduğu için verilen komisyon oranları da yüksektir. Satış ortaklarına ortalama %50 oranında komisyon ödenir.

 

Yurtdışıyla Türkiye’deki satış ortaklığı sektörünü kıyaslarsak şunları söyleyebilirim:

 

  • Yurtdışında tanıtım yapabileceğin sınırsız ürün vardır. Türkiye’de ürün sayısı sınırlıdır.
  • Yurtdışı pazarı ileri seviye İngilizce bilgisi gerektirir. Başarılı olabilmek için blog yazıları yazabilecek seviyede İngilizce biliyor olmalısın. (İngilizce bilmeden, makale yazarlarına yazı yazdırarak ilerlemen zor.)
  • Doların değeri yüksek olduğu için kaliteli makaleler yazdırabilmek için yüksek ücretler ödemen gereklidir.
  • Türkiye pazarında ürün tanıtmak için makaleler Türkçe yazılır. Bu nedenle ürünleri tanıtan blog içerikleri üretmek çok daha kolaydır. Makaleleri bir yazara yazdırmak istediğin zaman da ödeyeceğin ücret yurtdışına göre çok daha düşüktür.
  • Yurtdışı pazarında rekabet seviyesi çok yüksektir. Ürünlerin tanıtımını yaparken çok sayıda başka affiliate ile de mücadele etmen gerekir.
  • Türkiye pazarındaysa rekabet çok düşüktür. Dolayısıyla para kazanmak bizim için çok daha kolaydır.

 

Bu nedenle satış ortaklığına Türkiye pazarında başlamanı tavsiye ederim. Bu pazarda başarıya ulaşmak yurtdışına göre daha kolay.

 

Sana satış ortaklığında başarıyı getiren önemli bir sır vermek istiyorum:

 

“Tanıtım makalelerini kendin yaz!”

 

Bu sektöre makale yazarlarına para ödeyerek başlarsan uzun vadede başarılı olman zordur. Çünkü bu işin temel mantığında blog yazarlığı vardır. Ve hiçbir yazar tanıtım yazıları hazırlarken senin kadar özen göstermez.

 

Senin özenle hazırlayacağın makaleler her zaman daha fazla satış getirir.

 

Bunu asla aklından çıkarma. Bu sektöre girmen bloggerlık yapacağın anlamına geliyor. Bunu göze alamıyorsan, yazı yazmak istemiyorsan bu sektör sana göre değil demektir.

 

“Başarılı bir affiliate olmak istiyorsan önce iyi bir yazar olacaksın.”

 

Kaliteli içerikler ürettiğin ve doğru bir strateji izlediğin sürece bu işte başarılı olmaman neredeyse imkansız. Satış ortaklığı veren sitelerin listesini ara ara güncelleyeceğim. Bu yazıdan her zaman güncel listeye erişebilirsin.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!