Yeni Bir İş Modeli: Videolu Eğitim Hazırlamak

 

Videolu eğitim hazırlayıp satarak hayatını kazanan birçok insan var. Forbes’un yaptığı araştırmaya göre dünya üzerindeki videolu eğitim satış hacmi 2016 yılında 200 milyar dolara yaklaşmış durumda.

Artık insanlar bir konuyu öğrenmek için yüksek meblağlar ödeyerek eğitmenlerin yanına gitmek yerine cüzi rakamlar ödeyerek online eğitim almayı tercih ediyor. İnsanlar evinden çıkmadan aradığı bilgiye anında ulaşabilme arayışında…

Günümüzde zaman o kadar hızlı akıyor ki kazanılan 1 saatin bile önemi büyük. Bu nedenle insanlar artık bilgiyi internette aramaya başladı. Neden?

Çünkü aradığımız bilgiye internette saniyeler içinde bulabiliyoruz. Durum böyleyken, videolu eğitim hazırlayanlara güzel bir pazar oluşuyor.

Bir videolu eğitim platformuna, hazırlamış olduğun eğitimi yükleyerek satmaya başlayabilirsin.

 

Videolu Eğitim Satmak İçin Nelere İhtiyacın Var?

 

  • Videolu Eğitim
  • Web Sitesi
  • Ödeme Altyapısı
  • Video Hosting
  • Ödeme Altyapısı
  • Şirket

Bunları hazırlarsan kendi videolu eğitimini satmaya başlayabilirsin. Yazının sonunda bir platform tavsiye edeceğim. Bu video platformu, üzerindeki tüm bu yükü alıyor ve sana sadece eğitim hazırlamak kalıyor.

Bütün teknik ve mali sorumluluktan kurtularak sadece eğitiminle ilgilenebilirsin.

 

Videolu Eğitim Hazırlama Aşamaları:

 

1.Aşama: Konu Seç!

Diyelim ki bir videolu eğitim hazırlamaya karar verdin fakat nereden başlayacağını bilmiyorsun. Başlaman gereken ilk nokta konu seçimidir.

Anahtar kelime araştırması yaparak insanların tercih ettiği bir konuda eğitim hazırlamaya özen göster. Tabi ki bu konuda bilgi birikimin yüksek olmalıdır.

Anlatacağın konuya hakim olmalısın. Ama o kadar da kafana takmana gerek yok. Senden kimse anlatacağın konunun profesörü olmanı beklemez.

Akıcı bir şekilde kaliteli bilgiler verdiğim müddetçe insanlar eğitimini beğenerek izler.

 

2. Aşama: İçerik Hazırla!

Konuya karar verdikten sonra hazırlayacağın konu hakkında bir içerik hazırlaman gerekiyor. İnternet üzerindeki bilgileri analiz ederek ve çeşitli kaynaklardan faydalanarak bir eğitim içeriği oluştur.

Ne kadar çok bilgi toplarsan eğitimini hazırlaman o kadar kolay olur. Burada satacağın şey bilgin olacak. Hazırlayacağın bilgi ürünü insanların sorunlarına çözüm olmalıdır. Onlara bir şeyler katmalıdır.

O nedenle hazırlayacağın eğitim içeriği çok önemli.

 

3. Aşama: Ekipmanları Hazırla!

Videolu eğitiminin konseptini belirlediğinde hangi araçlara ihtiyacın olduğu ortaya çıkar. Ekran görüntüsü alarak bilgisayar üzerinde bir eğitim vereceksen ekran görüntüsü almanı sağlayan bir kayıt programına ihtiyacın vardır.

Mac’te “Quick Time Player” aracını kullanarak kolayca ekran görüntüsü alabilirsin. Windows için de Camtasia programı bu işlevi yerine getirecektir.

Yüz çekimleri alacaksan video özelliğine sahip bir DSLR makineye ihtiyacın olacak. Bunun için Canon EOS 600D model başlangıç seviye DSLR makineyi kullanabilirsin. Yüz çekimleri almak için güzel bir arka fona ve ışık düzenine ihtiyacın var.

Video için kamera önemlidir, ışıl daha da önemlidir. Kapalı alan çekimi yapacaksan ışık sistemi kesinlikle olmalıdır.

Ses kaydı almak için de ben Rode NT USB model mikrofonu tavsiye ederim.

Profesyonel ses kayıt kalitesi sunmaktadır. Fakat bütçen yoksa daha basit bir mikrofon alarak bu bütçe yükünden kurtulabilirsin. Benimkiler sadece öneri…

 

4. Aşama: Eğitiminin Çekimlerini Yap!

Ekipmanlarını kullanıma hazır hale getirerek yüz çekimlerini ve ekran çekimlerini yap. Bu çekimlerde bol bol hata olabilir.

Hiç önemli değil çünkü montajda bütün hataları ortadan kaldırabilirsin. Video çekerken kameraya bakarak konuşmalısın. Eğitimi satın alan kişinin gözlerine bakıyor gibi görünmelisin.

Ekran görüntüsü alırken de anlatmak istediğin konuyu en iyi şekilde samimi bir dille anlatmalısın.

 

5. Aşama: Çektiğin Videoları Montajla!

Parça parça çektiğin içinde konuşma ve görüntü hataları bulunan videoları montajlamalısın. Bunun için basit bir program arıyorsan Camtasia programını kullanabilirsin.

Ama ben Adobe Premiere programını tavsiye ediyorum. Mac kullanıcısıysan Final Cut Pro X programını da kullanabilirsin.

Bu iki program piyasada bulabileceğin en profesyonel montaj programlarıdır.

Bu şekilde hazırlamış olduğun videolu eğitimi bir platforma yükleyerek satışa açman gerekiyor. Bunun için udemy.com sitesini tavsiye ederim. Bu site üzerindeki bütün teknik sorumlulukları alıyor. Sana sadece eğitimini hazırlayıp satmak kalıyor.

[yuzo_related]