Dijital pazarlama işini en çok kolaylaştıracak ve istediğin müşterilere ulaşmanı sağlayacak alan e-mail alanı. Bu alanda en etkili yoldan ürünlerini tanıtabilmen için yaratıcı bir e-mail serisi oluşturman gerekiyor. Yeni üyelerinin senden etkili bir hoş geldin maili alması hoşlarına gidecek ve üyeleri istediğin ürünlere yönlendirmeni sağlayacaktır.

Üyelerinle arandaki iletişimi en üst seviyeye taşıman için gönderdiğin maillerin yaratıcı ve etkileyici olması gerekiyor. Dijital pazarlamada yaratıcı ve etkileyici bir e-mail serisi oluşturmak için belli adımları bilmek gerekiyor. Şimdi birlikte bu adımları görelim ve yaratıcı bir mail serisi oluşturman için gereken soruları soralım. Yaratıcı bir mail serisi oluşturmak için kendine sorman gereken belli sorular var;

 • Sitemde sunulan hizmetler ulaştığım kişiye neler vaat ediyor?
 • Sitemi farklı kılan özellikler neler?
 • Mail yoluyla kullanıcıların hangi bilgilerini toplamak istiyorum?
 • Hazırladığım mail serisinin müşteriler açısından faydası ne?
 • Sosyal medya etki alanlarım ve öne çıkan iletişim olanaklarım neler?
 • Sunduğum markaların öne çıkan özellikleri neler?
 • Kimlerin ilgisini çekmek istiyorum?
 • Mail yolu ile ilgi çekebilmek için özel indirimler sunuyor muyum?
 • Bu maili gören biri neden açıp bakmalı?

Şimdi bu soruları nasıl cevaplayacağımıza bakalım. Senin sanal ortamda bir mağazan var. Tıpkı yoldan geçerken insanların dikkatini çeken vitrinler gibi dijital vitrinlerin olmalı. E-mail senin hareketli ve güncel vitrinin olacak. Kullanıcı neden başkasından değil de bu mağazadan alışveriş yapması gerektiğini yolladığın maillerden anlamalı. Maillerde blogunla ve tanıtılan ürünle ilgili bilgiler yer almalıdır.

Sanal alışverişte alışveriş yapılan sitenin kullanım kolaylığı sunması bir adım önde olması demektir. Senden mail almak müşterilere ne fayda sağlayacak bunu iyice göstermelisin. Yani özel indirim ve promosyonlar, ürün hakkında bilgilendirme ve mail alan kişilerin kendini özel hissetmesini sağlayacak fırsatlar maillerinde yer almalı.

Satışını yaptığın markaların öne çıkan özellikleri (iade-değişim kolaylığı gibi) mutlaka belirtilmeli. Daha iyi pazarlama yapabilmek için kullanıcıların gerekli bilgilerini de almayı unutmayın. Kullanıcıları diğer sosyal medya hesaplarına yönlendirecek mail içerikleri oluştur. Böylece daha güvenilir bir profil çizmiş olursun.

 

E-mail Yolu İle Pazarlamada Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

 

Kullanıcılara mail gönderirken;

 • Başlık güçlü ve dikkat çekici olmalı. Maili alan kişi açıp bakmak istemeli.
 • Gönderen kısmında kişi adı değil pazarlama sitesi ya da markanın adı yazmalı.
 • Kişiselleştirilmiş e postalar hazırlanmalı. Maili alan kişilerin özelliklerine göre başlık ve içerik olmalı.
 • Maillerin kısa olmasına özen gösterilmeli.
 • Mobil uyumlu olmalı.
 • Başlık ve içerik birbiri ile uyumlu olmalı.
 • Kullanılan şablon etkileyici olmalı.
 • Satıştan mümkün olduğunca az bahsedilmeli.

Mail serisi oluştururken en çok beğenilen ve kullanıcıların ilgisini çeken e-bülten modellerine göz atabilirsinin. Mesela sen hangi e-postaları ilgi çekici bulup okuyorsun? Ya da hangileri baştan önemsenmeyecek tarzda oluyor?

Kampanya ve indirim gibi kalıp olmuş kelimeler insanlara artık itici gelebiliyor. Daha yaratıcı şekilde sunulan faydaları anlatmalısın. Özellikle işe yarar bilgiler mutlaka olmalı.

Amaca yönelik kısa ve çarpıcı e-postalar hazırlamalısın. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş e- postalar göndermelisin. Kim neyi beğeniyor neyi satın alıyor bunları sosyal medyadan takip ederek özelleştirilmiş mailler gönderebilirsin. Gönderdiğin e-postalar hem herkese hitap etmeli hem de kullanıcı için özel hissi vermeli.

Aşırı reklam içerikli e-postalar itici olur. Daha sıcak, samimi ve güvenilir ürün tanıtımları yapmalısın. Şöyle düşün sana bir mail geldiğinde onlarca mail arasından o maile bakma isteğini ne uyandırıyor? Yaratıcı derken bu noktayı kastediyoruz.

Acaba bu neymiş dedirtecek bir mail başlığın olmalı. Mail açıldığında kısa ama etkili bir yönlendirme yapmalısın.  Kullanıcıların dikkatini çekecek, yine mi reklam dedirtmeyecek yaratıcı başlık ve içerikler bulmalısın.

 

Kişiselleştirilmiş E-Posta Serisi İle Daha Etkili Reklam

 

Sanal dünyanın en büyük kozlarından biri kullanıcıların hareketlerine göre tüketim olasılıklarını öğrenebilmektir. Senin hedefinde olan kullanıcıların hangi ürünlere ilgi duyduğunu, beğeni alanlarını, en çok neleri satın aldıklarını takip ederek kişiselleştirilmiş e-posta serisi oluşturabilirsin. Genel bir kitleye genel söylemlerle hitap etmek yerine özellikleri belli bir kitleye aradıkları ürünleri tanıtacak e-postalar atabilirsin.

Kullanıcıların site içinde yaptığı aramalar, sepete attığı ve satın aldığı ürünleri takip ederek özelleştirilmiş e-postalar atabilirsin. Üye sayısını arttırmak için daha fazla kişiye ulaşmak gerek. Arkadaşına ile e-maille paylaş gibi seçeneklerin diğer sosyal medya paylaşımlarında yer alması gerekiyor.

Yani diyelim ki sosyal medyada bir içerik paylaştınız ve beğenildi. Bunu e-maile yönlendirebilirsiniz. Üye olanlar için indirim avantajlarını belirmeniz de gerekli. Üye olan kullanıcıların arkadaşlarını davet etmeleri için hediye çekleri gibi avantajlar sunulmalı.

Yaratıcı bir E-Posta serisi oluşturmak için atacağın adımları yazımızda anlattık. Tabi şunu da bilmelisin ki e-posta ile pazarlama işinde en önemli noktalardan biri sürekli ve güncel e-posta takibi yapmak. Yani yaratıcı olmalı, aşırı reklam yaparak itici olmamalı, merak uyandırmalı ve güncel olmalısın.

Kullandığı şablon modern ve etkileyici olmalı. E-posta attığın kişileri özelliklerine göre ayırmalı ve beğenilerine göre e-postalar atmalısın. E-posta iletilerini sürekli yenilemeli ve takip etmelisin.

 

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!