web sitesi tasarımı

 

WordPress kurulumu yaptıktan sonra web sitemizin tasarımı üzerinde çalışmamız gerekiyor. Siteni insanların ziyaret edebileceği bir şekle sokmak istiyorsan, kurulum aşamasından sonra dikkat etmen gereken 2 nokta var:

  • Web sitesinin teknik ayarlarını yapmak
  • Seçtiğin wordpress temasının düzenlemesini yapmak

Kurduğun web sitesini rezil de edebilirsin, vezir de… Bu tamamen senin elinde. Eğer doğru ayarları, doğru tasarım değişikliklerini yaparsan web siten işlevsel bir hale gelir.

Birçok insanı ziyaretçi olarak çeker ve gelen ziyaretçilerin beğenisini kazanıp hem arama motorlarında zirveye çıkar hem de insanlar tarafından dilden dile paylaşılır.

Siteni insanların seveceği bir forma sokarak internet üzerinde başarıyı yakalayabilirsin.

Eğer “Bunları yapacak teknik bilgiye sahip değilim.” Diyorsan endişelenmene gerek yok.

Burada wordpress konusundaki teknik ayarları ve tasarım konusundaki en önemli ipuçlarını öğreneceksin.

Tabi ki bu konuları öğrenip uygulamak için öncelikle wordpress kurulumu yaptığın bir web siten olması gerekiyor. Bu konuyu detaylıca anlattığımız “Web Sitesi Nasıl Kurulur?” yazımızı okumadıysan mutlaka okumanı öneririm.

Şimdi wordpress kurulum aşamasını tamamladığımızı varsayarak, devamında neler yapmamız gerektiğini öğrenelim.

 

6 ADIMDA KOLAY TASARIM REHBERİ:

 

web sitesi tasarımı

 

#1 Bir WordPress Teması Seç

 

WordPress kurulumu yaptıktan sonra admin panelindeki temalar bölümünden ücretsiz bir temayı seçebilirsin. İstersen de bir wordpress teması satın alıp o temayı sitene yükleyebilirsin.

1000’lerce ücretli wordpress teması vardır. İnternet üzerinde araştırma yaparak amacına uygun bir tema bulabilirsin.

Bana soracak olursan, affiliate marketing yapmak amacıyla site kurmaya yeni başladıysan “Yirmi Onaltı” isimli temayı kullan. Affiliate marketing yapmak için başarılı bulduğum bir temadır.

Ücretsiz olmasına rağmen sunduğu üst düzey sadelik okuyucuları yazıları okumaya teşvik etmektedir. Unutma ki affiliate marketing yapmak için bir web sitesi kuruyorsan sadeliğe önem vermelisin.

Ama ben bu konu için yatırım yapmak istiyorum diyorsan daha profesyonel bir tema satın alabilirsin.

 

 

Satın Aldığın Temayı Sitene Nasıl Yükleyeceksin?

 

1. Alternatif:

Admin panelindeki temalar bölümünden “Yeni Ekle” butonuna tıklayarak satın almış olduğun temanın sıkıştırılmış halini yüklersin. Bu dosya winrar programıyla sıkıştırılmış olarak görünür.

 

2. Alternatif:

Satın aldığın temanın sıkıştırılmış yükleme dosyasını winrar programıyla bir klasöre çıkarırsın. Daha sonra bu klasörü Filezilla programı üzerinden hostingine yüklersin. Bunun için temayı “themes” klasörünün içine sürüklemen gerekiyor.

Filezilla ——> public_html ——> wp-content ——> themes

NOT: Tema değiştirdiğin zaman daha önce oluşturmuş olduğun sayfalar ve yazılar silinmez. Sadece tasarımsal değişiklikler gerçekleşir. İçerikte bir değişme olmaz.

 

#2 Yeni Sayfalar ve Yazılar Oluştur

 

 

Tema yükledikten sonra web sitenin insanların faydalanabileceği bir hale gelebilmesi için sitene içerik eklemeye başlamalısın. Oluşturacağın hakkımızda, iletişim sayfalarıyla ve yazacağın blog yazılarıyla insanlara anlatmak istediğin konuyla ilgili bilgiler verebilirsin.

Hangi sayfaları oluşturmalısın?

  • Anasayfa
  • Hakkımızda sayfası
  • İletişim sayfası
  • Blog sayfası

Bu sayfaları oluşturmak için wordpress admin panelindeki “Sayfalar” bölümüne gelerek “Yeni Ekle” seçeneğine tıkla. Sayfa başlığını ve içeriğini girerek sayfanı oluştur.

Sitende yazmış olduğun makaleleri paylaşmak içinse “Yazılar” bölümüne gelip daha sonra “Yeni Ekle” kutucuğuna tıklıyorsun.

 

#3 Menü Oluştur

 

 

Ziyaretçilerin site içerisinde kolayca gezinebilmesini sağlamak için bir menü oluşturman gerekiyor. Bunun için admin panelindeki “Görünüm” bölümünden “Menüler” seçeneğine tıklıyorsun.

Daha sonra oluşturduğun sayfaları menüye ekliyorsun.

 

#4 Sidebar Ayarlarını Yap

 

 

Ziyaretçi yazmış olduğun blog makalelerini okurken yanda bir sidebar görür. Bu bölümde “Son Yazılar”, “Kategoriler” gibi insanların sitende daha kolay gezinmesini sağlayan araçlar bulunur.

Ayrıca sidebar bölümüne çeşitli görseller ekleyerek insanların dikkatini daha kolay çekebilirsin.

Görünüm —–> Bileşenler —–> Kenar Çubuğu adımlarını takip ederek sidebar bölümüne ulaşabilirsin.

Buraya şunları sürükle:

  • Son Yazılar
  • Kategoriler

# 5 Site Bilgilerini Düzenle

 

 

Site başlığı ve açıklama kısımlarına web siteni anlatan kısa, öz bilgiler yazmalısın. Bu bölümler ziyaretçilere web sitenin konusuyla ilgili bilgiler verir.

Arama sonuçlarında sitenle karşılaşan kişi sitenin Başlık ve Slogan bölümlerine yazdıkların sayesinde etkilenerek web siteni ziyaret eder.

Başlığa sitenin domain adını, açıklama kısmınaysa cezbedici bir slogan yazmalısın.

Bu bölümleri değiştirmek için takip etmen gereken adımlar:

Ayarlar —–> Genel Ayarlar

Burada site başlığı ve slogan bölümlerini kendine göre doldurarak insanları sitene daha kolay çekebilirsin.

 

#6 Permalink Ayarlarını Yap

 

 

Paylaştığın sayfaların ve yazıların linkini kullanıcı dostu olarak ayarlaman gerekiyor. Yazı linklerinin anlamsız olması sana ziyaretçi kaybettirir.

Ayrıca yazı URL’lerinin SEO dostu olması gerekmektedir. Google arama sonuçlarında yükselmek istiyorsan bu ayarı doğru bir şekilde yapmalısın.

Bunun için izlemen gereken adımlar:

Ayarlar —–> Kalıcı Bağlantılar —–> Yazı İsmi

WordPress tasarımı yapmak için verdiğimiz bu 6 adımı uyguladığında web siteni ziyaretçilerin faydalanabileceği bir hale getirmiş olacaksın. Bu noktadan sonra yapman gereken sitene bol bol yazı girmek, insanlara olabildiğince fazla bilgi vermek.

Web sitesi nasıl tasarlanır konusunda önemli bilgiler verdiğimiz bu makaleyi burada noktalıyor, yazımızdan memnun kaldığını umuyorum. Eğer yazımızı beğendiysen başkalarının da bu bilgilerden faydalanabilmesi için mutlaka paylaş. Bizi takip etmeye devam ettikçe web sitesi kurma ve affiliate marketing konusunda harika bilgiler öğreneceksin.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!