Web Sitesine Ziyaretçi Çekmek İstiyorsan Bu 7 Kuralı Uygula!

 

Dijital pazarlamada en etkili yöntem web sitesinin ziyaretçi sayısını arttırmaktır. Her ziyaretçi,  potansiyel birer müşteridir ve önemli olan bu ziyaretçileri ‘sadık müşteri’ haline getirebilmektir. Klasik pazarlamada görünüm, intiba, çevre ne kadar önemliyse dijital pazarlamada da web sitesinin dijital pazarlama kriterlerine göre düzenlenmesi o kadar önemlidir. Affiliate marketing yapan kişiler için oldukça önemli olan web sitesine ziyaretçi çekmenin yolları sizlerin daha yüksek kazançlar sağlaması için bir araya getirildi.

 

İyi Bir Web Sitesi İçin Genel Anlamda Neler Gerekir

 

Dijital pazarlama sisteminde etkili bir web sayfası için genel kurallar ve sürekli olarak uyulması gereken fonksiyonel işlemeler bulunur. Dijital pazarlamada web sitelerinin öncelikle mobil uyumlu, hızlı ve tasarım açısından da kusursuz olması gerekir.

Pazarlaması yapılacak ürün ve hizmetlere uyumlu şekilde hazırlanmış, sezgisel bir tasarım örneği ile tasarlanmış ve hedef kitlesine kendinden başka iyi bir seçenek olmadığını kanıtlamış web siteleri dijital pazarlama konusunda oldukça başarı sağlıyor.

Web Sitelerinin Ziyaretçi Sayısını Arttıran Yollar:

  • Mobil Uyumlu Tasarım
  • Hız Optimizasyonu
  • Eylem Çağrısı
  • Kampanya Gidiş Sayfaları
  • Blog Çalışmaları
  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
  • Güvenlik Sistemleri

Listede yer almamasına rağmen; sosyal medya entegresi,  Online bir çevre oluşturma ve çevreyi sürekli genişletme, müşterilere direkt olarak ulaşabilme ve çevrimiçi rezervasyon işlemlerinin yapılabilmesi web sitelerine oldukça fayda sağlayacak işlemler bütünü olacaktır. Bu tür etkili yöntemleri seçtiğinizde Affiliate Marketing ile ilgilenen kişiler işlerinde daha çok başarı kazanıp gelir seviyelerini her daim için üst seviyelere çıkartacaktır.

 

Mobil Uyumlu Tasarım

 

mobil uyum

 

Dijital pazarlama amacı ile kurulan tüm web sitelerinde mobil uyum aranması gerekir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; sosyal medya üzerinden sağlanan trafiğin %80’i Mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Mobil uyumlu web siteleri her zaman bir adım önde olacak ve her açıdan yoğun trafik çekecektir. Mobil uyumlu web siteleri; Google ve diğer arama motorlarının kriterlerine uygun olduğu için arama motorlarından ekstra trafik alırlar ve rakiplerine nazaran bir adım öne geçerler.

 

Hız Optimizasyonu

 

 

Her alanda önemli olduğu gibi dijital pazarlama sisteminde de hız ilk sıralarda yer alıyor. Hızlı bir site, yavaş bir siteden daha çok ziyaretçi çekecek ve harika bir kullanıcı deneyimi oluşturacaktır. Özellikle dijital pazarlama sistemindeki hedef kitlenin sabırsız olduğu unutulmamalıdır.

Yeşil ışık yandığı anda klakson çalan sürücülerden daha aceleci olan dijital pazarlama hedef kitlesi için 3 saniyede açılan bir web sitesi gecikmelidir. Kullanıcı bu 3 saniyeyi beklemeyecek direkt olarak başka bir adrese yönelecektir. 3 saniye kuralını aşan dijital pazarlama içerikli tüm web sitelerinin kayıpları yarı yarıya oluyor. Affiliate Marketing işiyle uğraşanlar için hız nakittir.

2 saniyeden az sürede yüklenen web siteleri dijital pazarlama sistemlerinde önem arz ediyor. Ancak bu başarı kolay kolay kazanılmıyor. Bunun için çalışmak ve web sitesine vakit ayırmak gerekiyor. Dünya üzerinde her yerde satış yapan ve adeta global satış hacmi olan Amazon; sayfa açılışlarını 0.5 saniyeye indiriyor ve bunu da sürekli aynı hızda, hatta daha aşağı sürelere indirmek için çalışmalar yürütüyor.

 

Eylem Çağrısı (Call to Action)

 

eyleme çağrı

 

Tüm dijital pazarlama içerikli sitelerde eylem çağrısı sistemi kurulmalıdır. Ancak birçok site bu kriteri atlamakta ve marketing konusunda oldukça kayıplar yaşamaktadır. Bir web sitesinin eylem çağrısının olmaması müşterisine eksik hizmet vermesine neden olacaktır.

Örneğin klasik bir işletmede açık hava reklamcılığı ile ürün ve hizmetlerinizi tanıtarak adresinize müşteri çekiyorsunuz. Ancak gelen müşteriler alışveriş yaptıktan sonra post cihazınızın olmadığını veya kasanızın çalışmadığını söylüyorsunuz. Böyle bir durumun düşünülemeyeceği göz önüne alınırsa dijital pazarlama içerikli web sitelerinin de eylem çağrısı olmaması düşünülemeyecektir.

Web siteleri için olmazsa olmaz bir kriter olan eylem çağrısı sürekli yapılmak zorundadır. Alışveriş önerileri sunmak, rezervasyon işlemlerinde kolaylık sağlamak, iletişim bilgilerinin bulunması, müşterilerin bültenlere kaydolması veya sorularını ulaştırması gibi eylem çağrıları için kolaylık sağlanmalı ve asla bu kriter atlanmamalıdır.

 

Kampanya Gidiş Sayfaları

 

 

Dijital pazarlama içerikli tüm web sitelerinin kampanyalarında, kampanyaya özgü varış sayfaları olmalıdır. Bu şekilde kurulan bir dijital pazarlama sitesi ziyaretçi sayısını arttıracak ve kullanıcı dostu web sitesi içeriği oluşturacaktır.

Yapılan reklamlar ile siteye çekilen hedef kitle için yönlendirme direkt olarak reklam yapılan sayfa içeriğine olmalıdır. Ana sayfaya yapılan yönlendirme kullanıcı için eylem çağrısı oluşturmayacak ve bu da büyük bir pazarlama maliyetinin boşa çıkmasına neden olacaktır.

Herhangi bir kampanya çalışması yapıldığında siteyi ziyaret edecek olan hedef kitlenin direkt olarak kampanya ile ilgili sayfaya yönlendirilmesi satış potansiyelini maksimum seviyeye çıkartacaktır.

 

Blog Çalışmaları

 

 

Dijital pazarlama amacıyla kurulan web sitelerinde hedef kitleye yönelmek ve tüm bilgi paylaşımını gerçekleştirmek için blog çalışmaları olmazsa olmaz özellikler oluşturuyor.

Yıllardır hizmet veren bir dijital web sitesi içeriğine sahip olsanız bile sitenizi ilk defa ziyaret eden kullanıcılar için hikâye anlatmak çok büyük önem arz ediyor. Bu anlatım sayesinde tüm kullanıcılar sitenin ürün ve hizmetlerini daha iyi kavramış olacaktır. Bu da siteyi ziyaret eden kullanıcıların ‘müşteri’ haline gelmesinde oldukça etkilidir.

Blog çalışmaları sayesinde web siteleri kullanıcılarına değerli ve ilgi çekici bilgiler sağlar. Bu sayede de hedef kitle üzerinde güven ve otorite oluşturur. Blog çalışmaları içerisinde eylem çağrısı da eklenerek dijital pazarlama sitesinin potansiyeli arttırılabilir.

 

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu)

 

 

Arama motorları sitelerin kolay bir şekilde indekslenmesi için bazı önemli kurallar ortaya koymuştur. Bu kurallar ise SEO çalışmaları olarak adlandırılmaktadır. Web siteleri için doğru ve kaliteli SEO çalışmaları yapılması, sitenin arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayacak ve siteye trafik çekmede oldukça etkili olacaktır.

İş potansiyelini ve görünürlüğü arttıracak olan SEO çalışmalarının gizli kuralları, taktikleri veya zorlayıcı bir yanı yoktur. Tüm site içeriklerinin ilgi çekici ve hedef kitlenin beğenip paylaşacağı şekilde olması yüksek trafik dolaşımının olmasını sağlayacaktır.

SEO çalışmalarında bilinmesi gereken en önemli nokta ise bu çalışmanın sürekli olarak yapılacak olmasıdır. SEO bir kereliğe mahsus bir şey değildir. Bu bir süreçtir ve düzenli aralıklarla SEO çalışmaları yapılarak müşteri kitlesi aktif tutulmalıdır.

 

Güvenlik Önlemleri

 

 

Web sitelerinin güvenliği her zaman için ön planda tutulmalıdır. Güvenlik sistemleri sayesinde web sitelerinin karşı karşıya kalacağı tüm kötü niyetli çalışmalar boşa çıkacaktır. Kötü amaçlı yazılımlar web sitelerinin zarar görmesine ve yapılan emeklerin boşa gitmesine neden olacaktır.

Artık sitelerin hacklenmesi veya kötü yazılımlar ile sitelerin itibarsızlaştırılması sık karşılaşılan durumlardandır. Profesyonel korsanlar tarafından oluşturulan botların sitelere sızması ve sitelerin zayıf noktalarını bularak zarar vermesi kaçınılmaz sorunların başında gelmektedir.

Güvenlik sistemleri zayıf olan web siteleri tüm işletme kariyerini riske atacaktır. Müşteri bilgilerinin çalınması, ürün ve hizmetlerin içeriklerine ulaşılması, IP’nin kara listeye alınması ile maillerin spam filtrelerine takılması gibi geri dönüşü olmayan sorunlar hep güvenlik zafiyetinden dolayı yaşanmaktadır.

“Her ziyaretçinin bir müşteri adayı olduğu unutulmamalıdır!”

Başarılı web siteleri oluşturmak ve yüksek potansiyel sağlamak hayal değil. Affiliate marketing ile ilgilenen kişilerin bu tür kriterleri siteleri üzerinde aktif hale getirmesi satış potansiyelini arttıracak ve marka değeri oluşturacaktır.

Web sitesine ziyaretçi çekmenin yolları bunlarla sınırlı olmamakla birlikte sürekli olarak gelişen ve değişen bir sistemi oluşturmaktadır. Bu çalışmaları takip etmek ve doğru bir şekilde web sitelerine uygulamak dijital pazarlama dünyasında bir adım öne geçmenizi sağlayacak ve gelirlerinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!