Web Site Dönüşüm Hunisi Kurmak İçin Detaylı Rehber

 

Dönüşüm hunisi internet üzerinden satış yapmak isteyen herkesin dikkate alması gereken bir konudur. Kuracağın etkili bir dönüşüm hunisi kısa zamanda yaptığın satışları 2’ye katlayabilir.

İnternet üzerinden ürün satışı ya da bir hizmet satıyorsan mutlaka bir dönüşüm hunin vardır. Belki optimize edilmemiştir ama sonuç olarak ortada bir huni vardır.

Amacın sadece mail listesi toplamak olsa bile buna dönüşüm hunisi ismini verebiliriz. Buradaki mantık aslında basittir. Potansiyel müşteri olabilecek kişilerin siteni terk edip gitmesini engelleyerek onları gerçek müşteriye dönüştürmek. Eğer buradaki mantığı iyi şekilde kavrayabilirsen etkili bir dönüşüm hunisi kurabilir, müşteri sayını 2’ye hatta 3’e katlayabilirsin.

Dönüşüm Hunisi = Ziyaretçileri Aşama Aşama Satışa Yaklaştıran Yapı

Dönüşüm hunisinin yapısı şu şekildedir:

 

 

Ziyaretçilerin satış sürecine adım adım nasıl yaklaştığını bu resim üzerinden anlatalım:

 1. Potansiyel müşterilerin satışını yaptığın üründen haberdar olur.
 2. Bu kişilerin bir kısmı ürününle ilgilenir.
 3. Ürününle ilgilenen kişilerin içine arzu tohumları ekersin.
 4. Bu aşamada da insanları bir eyleme davet edersin. Örneğin, bu kişileri ürününü satın almak ya da e-mail listene kaydolmak için harekete geçirirsin.

Dönüşüm hunisinin 4 aşamasını verdik. Ama aslında olay bu 4 aşamadan ibaret değil. Huni içinde başka adımlar da var. Bu adımları aşağıdaki resimden görebilirsin:

 

 

Buradaki aşamalara baktığın zaman ziyaretçileri müşteriye dönüştürmek için etkili ve karmaşık bir stratejiye sahip olman gerektiğini kolayca anlayabilirsin. Ürünlerinin satışını arttırmak için sitene çok ziyaretçi çekmelisin. Ama daha da önemlisi etkili bir dönüşüm hunisine sahip olmalısın.

Aşağıdaki tabloyu incelersen huni içerisine giren müşterilerin sadece %2’sinin satın alma işlemini gerçekleştirdiğini görebilirsin. Genel olarak bu oran %1-5 arasındadır.

 

 

Burada satın alma işlemini gerçekleştirmeyen kişiler nereye gidiyor? Siteni terk edip bir daha dönmemek üzere başka sitelerde gezinmeye başlıyor.

Peki, bu kişiler için başka bir dönüşüm hunisi oluşturarak onları daha sonra müşteriye dönüştüremez miyiz?

Bu şekilde ekstra satışlar yapabilsen harika olmaz mıydı?

Bu kişiler için çeşitli teklifler yaratabilir, farklı mail bültenleri hazırlayarak onları satın alma sürecine adım adım yaklaştırabilirsin.

Şunu asla unutma;

İlk başta ürününü satın almayan kişiler senin için bir kayıp değildir. Onlar aslında potansiyel birer müşteridir. Sadece ürününe güvenmeye ve satın almak için ikna olmaya ihtiyacı vardır. Onu ikna etmek için etkili bir strateji kurabilirsen, satışlarında ciddi bir artış yakalayabilirsin. Örnek olarak ilerleyen zamanlarda bu kişiler için bir indirim kuponu yayınlayarak ya da direk fiyatta indirim yaparak ürününü satın almalarını sağlayabilirsin. Şimdi seninle online pazarlama altyapında kullanabileceğin bir dönüşüm tüneli paylaşacağım. Böylece sen de konuyu daha iyi bir şekilde anlamış olacaksın.

 

Basit Bir Dönüşüm Hunisi Nasıl Oluşturulur?

 

Hunimizi oluşturmaya başlamadan önce bir şeyin farkında olmanı isterim. Bu stratejiyi oluşturmak 2 günde yapılacak bir şey değildir. Bu konuda ciddi zaman harcamalı, iyice düşünmelisin.

Siteni ziyaret eden kişilerin psikolojilerini analiz ederek onların ihtiyacın ve ilgisine yönelik bir strateji geliştirmelisin. Eğer internet üzerinden ürün satışı yapıyorsan zaten bir huniye sahipsin demektir. Sana düşen görev bu huniyi geliştirmek, daha etkili bir hale getirmektir.

 

 

Bir dönüşüm hunisinde olması gereken aşamaları tekrardan hatırlayalım. Yukarıdaki resimde de gördüğün gibi aşamalar şu şekilde ilerliyor:

Farkındalık ——-> İlgi ——-> Arzu ——-> Hareket

Bizim amacımız huninin son aşamasına olabildiğince çok kişi göndermektir. Ne kadar çok kişiyi ürünümüzü satın almak için harekete geçirirsek hunimizden o kadar çok fayda görürüz. Ne kadar çok kişi son aşamaya ulaşırsa o kadar çok kazanç elde ederiz.

Amacımız her zaman ziyaretçilerin huninin son aşamasına kadar gelip ürünle ilgili harekete geçmesidir.

 

Basit Bir Dönüşüm Hunisinin 4 Aşaması

 

#1 Farkındalık

 

 

Dönüşüm hunisi yaratmak istiyorsan ilk olarak müşterilerinin ürününden haberdar olmasını sağlaman gerekiyor. Kendine şu soruyu sor:

“Müşterilerin nereden geliyor ve ürününden nasıl haberdar oldu?”

Trafik getiren kanalları iyi analiz et. Hangi kanal daha çok ziyaretçi getiriyorsa o kanala ağırlık ver. Bu şekilde daha çok kişinin ürününden haberdar olmasını sağlayabilirsin. Analiz etmen gereken trafik kanalları:

 • Organik Arama Sonuçları
 • Google Adwords
 • Sosyal Medya

Bu kanallar arasında hangisi en iyi sonucu veriyorsa o kanala yaptığın çalışmalara ağırlık ver. Burada ürününle ilgilenme potansiyeli olan kişileri mutlaka huninin içine çekmelisin. Sana satış getirecek olan kişiler ürününle ilgilenenler olacak. Bu aşamayı geçen potansiyel müşterileri 2. adıma çekmen gerekiyor.

 

#2 İlgi

 

 

Potansiyel müşterileri farkındalık aşamasından huninin içine aldıktan sonra onların ürününle ilgilenmesini sağlamalısın. Web siten ve paylaştığın içerikler bunun için en etkili araçlardır. Siteni ziyaret eden kişilerin dikkatini çekecek etkili bir web sitesi başlığı kullan. Onların ilgilerini en kısa sürede çekerek, sitende vakit geçirmelerini sağla.

Web sitende paylaştığın içerikler ziyaretçilerin ilgisini sıcak tutar ve onlarla aranda güven duygusu oluşturur. Bu aşamada insanların ilgisini test etmeni öneririm? Bu testi nasıl yapacaksın?

Örneğin;

Mail listene kaydolabilmeleri için bir popup göstererek onların ilgilerini test edebilirsin. Gelen ziyaretçilerin kaç tanesi ürününü mail adresini girip listene kaydolacak kadar değerli buluyor. Buradan ürününle daha çok ilgilenen kişileri huninin bir sonraki aşamasına geçirebilirsin. Mail listesine kaydolan ziyaretçiler, kaydolmayanlara göre ürününü almaya daha fazla meyillidir. Çünkü ürününle daha çok ilgilenmişlerdir.

 

#3 Arzu

 

 

Bu aşamada insanların içine ürününle ilgili arzu tohumları ekeceksin. Nasıl mı?

Mail listene kaydolan kişiler için hazırlayacağın mail serileriyle. Bir mail yazılımı kullanarak bu mail serilerinin kaydolan kişilere otomatik olarak gitmesini sağlaman gerekiyor.

Kullanabileceğin Mail Yazılımları:

 • Mailchimp
 • Active Campaign
 • Getresponse

Potansiyel müşterilerinle aranızda iyi bir bağ kurulmasını istiyorsan onlar için gerçekten kaliteli email içerikleri hazırlamaya özen göstermelisin. Onların ilgileneceği ve seveceği tarzda mailler göndererek onların kalbini kazanmaya çalışmalısın.

Bu mail serilerini hazırlarken müşterilerinin ihtiyaçlarına kulak vermelisin. Potansiyel müşterilerin neden ürününle ilgileniyor? Çünkü bir problemine çözüm arıyor. Ürününü alarak bir sorununu çözmek istiyor.

Bu konuda onların içine arzu duygusunu ekmelisin. Ürününü aldıkları zaman yaşadıkları problemi çözecekleri konusunda emin olmalarını sağlamalısın. İçlerindeki kuşkuları yok ederek, ürününü satın alma konusundaki arzularını arttırmalısın.

Onlara hazırlayacağın mail serisinde doğrudan ürününü tanıtmana gerek yok. Onlar için kaliteli, bilgi dolu içerikler hazırlayarak ilgilerini sıcak tutabilir, çeşitli hikayelerle ürüne olan arzularını arttırabilirsin.

İçeriklerin ne tarzda olacağı sana kalmış. Ama genel olarak şu şekilde olmalıdır:

 • Problem yaşadıkları konuyla ilgili bilgi dolu içerikler
 • Ürünün bu problemin çözümüne nasıl yardım edeceği
 • Senin ya da başkalarının bu konuyla ilgili zamanında yaşadığı başarısızlıklar
 • Ve en önemlisi başarı hikayeleri

Başkalarının bu ürünü alarak sorunlarını nasıl çözdüğünü mutlaka email listendeki kişilere kanıtlamalısın. Bu şekilde onların içindeki satın alma arzusunu zirveye çıkarabilirsin.

 

#4 Hareket

 

 

Dönüşüm hunimizin son ve en önemi olan bölümü 3. adımı geçen potansiyel müşteriyi harekete geçirdiğimiz aşamadır. Bu aşamada amacımız potansiyel müşterimizin eyleme geçmesini sağlamaktır. Şimdiye kadar aslında birçok kez harekete geçtiler. Mail listene kaydoldular, maillerini okudular… Bunların hepsi harekete geçtiklerinin kanıtıdır.

Ama biz onların daha büyük bir konuda harekete geçmelerini istiyoruz.

Potansiyel müşterilerimizin satın alma işlemini gerçekleştirerek, gerçek müşteriye dönüşmelerini istiyoruz. Bu aşamada bir indirim kuponu sunarak ya da mail listesinden gelen kişiler için özel bir kampanya düzenleyerek satışlarımızı kat be kat arttırabiliriz.

Bu aşamada satın alma işlemini gerçekleştiren kişilerle işimiz bitti, tarzında düşünmemeliyiz. Bu kişilere daha sonra başka ürünler de satabilirsin. Satın alma işlemini gerçekleştiren müşteriler senin için çok değerlidir. Müşterilerini başka dönüşüm hunilerine alarak onlara daha sonra ürettiğin yeni ürünleri ya da affiliatelik yaptığın ürünleri satabilirsin.

Satın alma işlemini gerçekleştiren müşterilere tekrar satış yapabileceğini hiçbir zaman unutma.

 

Harekete Geçmeyen Müşterilerin İçin Ne Yapmalısın?

 

 

Oluşturduğun dönüşüm hunisine girip de satın alma işlemini gerçekleştirmeyen kişiler için başka stratejiler geliştirmen gerekiyor. Bu hunide göstermiş olduğun yaklaşım tarzını sevmemiş olabilirler.

Onların beklentilerine kulak verip, daha farklı bir şekilde yaklaşırsan bu kişilere de daha sonra satış yapabilirsin. Bu kişileri inceleyerek dönüşüm hunindeki eksikliklerin farkında varabilir, hunini en iyi şekilde optimize edebilirsin.

 • Ne olsaydı bu kişiler satın alma işlemini gerçekleştirirdi?
 • Onları ikna edecek şeyler neler?
 • Maillerinde neleri görmek istiyorlar?
 • Ürününe nasıl daha fazla güvenirler?

Bu sorular üzerine uzun uzadıya düşünürsen, doğru yanıtları bulursan dönüşüm hunini en iyi şekilde optimize etme fırsatına kavuşursun. Artık yapman gerekenleri biliyorsun. Öğrendiklerini uygulayarak hemen dönüşüm hunini oluşturmaya başla!

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!