Videolu Eğitim Hazırlarken Dikkat Etmen Gereken 7 Tavsiye

 

Online videolu eğitim pazarı günden güne büyüyor. Dünya’daki videolu eğitim satış hacmi 2014 yılında 57 milyar dolarken 2016 yılında 200 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

Videolu eğitim hazırlayarak sen de bu pazarın içinde yerini alabilirsin. Kendi online gelir modelini oluşturabilirsin.

Şimdilik aklına eğitim hazırlayabileceğin bir konu gelmiyorsa endişelenme. Biraz düşündükçe, internette araştırma yaptıkça aklına güzel konular gelecek. Bu araştırmalarını İngilizce olarak yapmanı öneririm. Çünkü Türkiye’de videolu kurs olayları daha yeni yeni bilinmeye başladı.

Şimdi videolu eğitim hazırlamak ve satmak için bilmen gereken 7 önemli detaydan bahsedeceğiz.

 

#1 Senin anlatmak istediğin konu hakkında daha önce başka biri eğitim hazırlamışsa İYİ HABER!

 

Eğer daha önce anlatmayı düşündüğün konu hakkında Türkçe veya İngilizce olarak herhangi bir videolu eğitim hazırlanmamışsa buradan o konuya çok da talep olmadığı anlamını çıkarabilirsin.

Aynı konu hakkında başka kitapların ya da videolu kursların olması seni korkutmasın. Rekabet çok yüksek olmadığı sürece o alana girmekten çekinme.

Her zaman şu şekilde düşün:

“İnsanların benim satacağım kursa ihtiyacı var.”

Bu düşünce seni cesaretlendirecek ve adım atmanı kolaylaştıracak. Tabi ki araştırma yaparken eğitim hazırlamayı düşündüğün konu hakkında Türkçe hiçbir eğitimin olmadığını görebilirsin.

Dediğim gibi burası yeni bir pazar. O zaman anahtar kelime analizi yaparak anlatmayı düşündüğün konunun aylık ne kadar arandığını kontrol et. Eğer insanlar tarafından anlatmayı düşündüğün konu 2000-10000 seviyesinde aranıyorsa TEBRİKLER. Güzel bir boşluk yakaladın.

O konuda hemen bir eğitim çıkar. Anahtar kelime araştırması yapmak için KWFİNDE ve KEYWORD PLANNER araçlarını kullanabilirsin.

 

#2 İlk hazırladığın videolu eğitim o kadar da harika görünmeyecek. Ama belli bir kalitenin üzerinde olduğu sürece SORUN DEĞİL!

 

Bir eğitim hazırlamaya karar verdiğin zaman ortaya harika bir ürün çıkarmak istersin. Yaptığın ürün o kadar mükemmel olsun ki insanlar bayılsın diye düşünürsün.

Ama bunu ilk defa yapmaya başlıyorsan mükemmel olmaya çalışma. Çünkü ilk kez hazırladığın eğitimde mutlaka hatalar, eksik taraflar olacak.

Fakat ikinci üçüncü videolu eğitimlerini çıkardıkça eğitimlerin görsel ve içerik kalitesi olarak daha da iyi olmaya başlayacak.

Videolu eğitim hazırlayıp satarak kazanç elde etmek istiyorsan mükemmel olmayı kafaya takmak yerine bir an önce harekete geçmelisin.

 

#3 Videolu kurs hazırlamak için aklına bir fikir gelmiyorsa PANİK YAPMA!

 

İnsanlar neden online kurs satın alır? Cevabı oldukça basit.

Bir sorunları vardır ve bu sorunu çözmek için online eğitime başvururlar. Bu problemlerini çözecek bir kurs ararlar ve bulduklarında da satın alırlar.

Belki internet pazarlaması konusunda kendini yetersiz hissediyor. Belki kilo vermek istiyor. Belki de muhasebe konusunda kendini geliştirmek istiyor. Bu gibi durumları yaşayan herkes online kurs satın alabilecek potansiyel müşteridir.

Sen de bu şekilde insanların bir problemine çözüm üreteceksin. Peki, nasıl eğitim hazırlayabileceğin bir konu bulacaksın?

İnsanların yaşadığı problemleri araştır.

İnternette çokça aranan konuları bul.

Arkadaşlarının, ailenin, işteki insanların hangi problemlere çözüm aradığına kafa patlat. Bu şekilde aklına 10’larca konu gelecektir.

Bulduğun konuları bir kağıda not al.

Bunların arasından hangisiyle ilgili bilgi birikimin yüksek. Hangi konuda insanlara gerçekten bir şeyler katabilirsin?

Buna karar ver. Sonuçta insanlar eğitimine para ödeyecek, bu nedenle senden kaliteli bilgiler bekliyorlar. Onlara vereceğin bilgiler yaşadıkları problemleri çözecek kalitede olmalıdır.

Aradan sana uygun bir konu bulduğundaysa eğitimini çekmeye başla.

 

#4 Hiçbir konu hakkında uzman olmadığını düşünüyorsan ENDİŞELENME!

 

Herkesin mutlaka iyi bildiği, uzman olduğu bir konu vardır. Bunun için diplomalı bir mühendis ya da İngilizce öğretmeni olmana gerek yok.

Eğer Amerika’da 2 yıl yaşadıysan İngilizce seviyen iyiyse sen bu konunun uzmanısın demektir. Bu konuda bir eğitim hazırlayabilirsin. Ya da arkadaşlarının sunumlarına sürekli olarak yardım ediyorsan bu konuda kendini belli bir noktaya kadar geliştirdiysen insanlara bu konuda bir şeyler katabilirsin demektir.

O zaman “Nasıl Powerpoint Sunumu Hazırlanır?” gibi bir eğitim yapabilirsin. Aklına gelebilecek, bilgi birikiminin yüksek olduğunu düşündüğün her konuda bir eğitim hazırlayabilirsin.

Eğer hala hiçbir konu hakkında bilgi birikiminin yüksek olmadığını düşünüyorsan, o zaman bugünden itibaren yeni bilgiler öğrenmeye başla.

Bir konuya karar ver ve o konu hakkında yeni kaynaklar okumaya başla. Birkaç farklı kaynak okuduğunda zaten artık konuya hakim olmaya başlayacaksın.

 

#5 İnsanlar bir bilgiyi ücretsiz bulsa bile kurslara PARA ÖDER!

 

İnternet üzerinde aradığın bir bilgiye ücretsiz olarak ulaşabilirsin. Ama bu bilgiyi bulduğunda bile kurs arayışına devam edersin.

Çünkü bulduğun bilgi ücretsiz olduğu için ücretli olan daha kapsamlı bir eğitim istersin. Ücretsiz bulduğun bir eğitimin yeterince kapsamlı olmadığını düşünürsün.

Örneğin;

Kendini düşün Photoshop konusunda uzmanlaşmak istiyorsun. İlk başta ücretsiz bir kurs ararsın. Ücretsiz kursu izledikten sonra daha detaylı bir eğitim seti arayışına girersin.

Bu nedenle bir konuda ücretsiz eğitimlerin olduğunu gördüğünde eğitimi hazırlamaktan vazgeçme.

Ücretsiz olarak satılan ürünlerden daha başarılı bir ürün hazırla ve onu ücretli olarak sat.

 

#6 Bir ansiklopedi gibi içinde bütün bilgileri barındıran bir kurs hazırlamana GEREK YOK!

 

İnsanlar videolu kurs hazırlarken bildikleri tüm bilgileri kursun içine sığdırmak için kendini yırtıyor. Kendini daha çok bilgi vermek için yırttıkça da vakit kaybediyor hatta bir süre sonra yapamayacağını düşünüp kursu hazırlamaktan vazgeçiyor.

“Kursumda bir sürü bilgi olsun.” Diye takıntı yaptığın zaman o kursun ortaya çıkması daha da zor bir hal alıyor.

Buna gerek yok. Bildiğin her şeyi aktarmaya çalışmak zaman kaybıdır. 1-4 saat süren bir eğitim hazırlaman yeterli olacaktır.

Önemli olan ne kadar çok bilgi verdiğin değil, ne kadar işe yarar bilgi verdiğindir. Verdiğin bilgiler eğitimi alanın işine yarıyorsa eğitimin kaliteli demektir. Eğer bir sürü gereksiz bilgiyi eğitime koyuyorsan bu hem sana hem de eğitimi alan kişiye fayda sağlamaz.

 

#7 Videolu eğitim hazırlama konusunda EĞİTİM AL!

 

İnsanların videolu eğitim hazırlama konusunda kendini geliştirebilmesi için hazırladığımız bir eğitim var.

Bu eğitim setini izleyip anlattığımız bilgileri uygulayarak bir videolu eğitim oluşturabilirsin.

[yuzo_related]