SSL Sertifikası ve SEO Sıralamasına Etkisi

 

Yeni bir affiliate tanıtım blogu oluşturduysan veya uzun zamandır kendi siten varsa muhtemelen SEO konusunda az çok fikir sahibisindir. Ben yine de kısaca özetleyeyim. SEO ( Search Engine Optimization) için özetle, arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalar bütünü diyebiliriz.

SEO sıralamasına olumlu yönde etki eden çok sayıda yöntem bulunur. Bunlardan biri de; SSL Sertifikasıdır. SSL Sertifikasının SEO sıralamasına etkisi tek başına elbette yeterli olmayacaktır, ancak bu sıralamayı etkileyen faktörler arasında önemli bir yeri var.

SEO sıralamasında üstlerde olmak, daha fazla ziyaretçi ve daha fazla kazanç anlamına gelir. Dolayısıyla dijital pazarlama yapan herkes, sitesinde her zaman artan ölçekte ziyaretçi görmek ister. SEO sıralamasında üst sıralarda yer almak, özellikle yeni başlayan kişiler için kolay değildir. Uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte, önemli olan siteyi iyileştirecek ve arama sonuçlarını olumlu etkileyecek yöntemlerle hareket etmektir.

SSL Sertifikası olumlu sonuç sağlayacak ve siteni iyileştirecek yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. SSL Sertifikasının doğrudan SEO sıralamasına etkisi olduğunu söyleyemeyiz. SEO sıralamasını etkileyen çok sayıda faktörün yanında tek başına yeterli olması mümkün değildir. Ancak, bu sertifikanın sitene sağlayacağı birçok fayda olacak ve bu faydalar zincirleme bir etki yaratacak.

 

SSL Sertifikasının Avantajları

SSL (Secure Sockets Layer) Sertifikası (https), basit bir anlatımla internet sitesi ile diğer sunucular arasındaki veri akışının şifrelenmesini sağlayan bir protokoldür. Bu sertifika kişisel bilgiler, şifreler, kredi kartı bilgileri gibi gizli bilgilerin şifrelenmesini sağlar. Yani, siteni ziyaret eden kişilerin bilgilerinin güvence altına alınmasını sağlayarak, güvenli işlem gerçekleştirebilmelerini sağlamış olursun.

SSL Sertifikasının ziyaretçilere sağladığı güvenilir bir izlenim, müşteri kazanmanı ve sitende daha fazla zaman geçirilmesini sağlayacak. Ayrıca sitene ziyaret oranlarını, internet satışlarını ve sitenin hızını da artırmış olacaksın.

Bununla birlikte, rakiplerinle rekabette avantajı da elinde tutacaksın.

Bütün bu avantajlar seni bir kapıya çıkaracak:

Sitenin SEO sıralamasında üst sıralara çıkması…

Güvenilir bir site daha fazla ziyaretçi ve müşteri getirecek, bu sayede rekabet gücün artacak, rekabet gücüyle sıralamanın üstlerinde kendine yer bulmuş olacaksın.

SSL prosedürüne sahip sitenin müşterilerin veya ziyaretçilerin arasında kuracağı güvenli bağ bloğuna avantajlar sağlayacak.

Bir anda siteni en üst sıralara getirmeyecek elbette, birbirine çarpan domino taşları gibi sonuçlarını bir süre sonra görebileceksin.

 

SSL Sertifikası Hakkında

 

SSL için önemli bir nokta vardır; doğru kurulum. Doğru bir SSL kurulumuna yani, https kurulumuna sahip olmayan sitenin söylenen avantajları elde etmesi de beklenemez. Kurulum yapılırken hataya düşülmesi az rastlanır bir durum değildir. 10.000 sitenin bulunduğu araştırmaya göre, sitelerin sadece %65 kadarı doğru bir SSL kurulumuna sahiptir. Yanlış SSL kurulumuna sahip çok sayıda site bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu nedenle SSL kurulumu aşamasında dikkatli olmalısın. Yeterince bilgi sahibi olmadan bu işlemi yapmamalısın. Önce bilgi, sonra uygulama.

Bu arada sana ücretsiz SSL sertifikasından bahsetmek istiyorum. Güzel Hosting firması hosting alan kişilere bunu ücretsiz sağlıyor. Really Simple SSL gibi bir WordPress eklentisiyle birlikte bu SSL sertifikasını kullanmaya başlayabilirsin.

Fakat öncesinde firma yetkilileriyle konuşup satın alacağın hizmetin SSL sertifikası içerip içermediğini öğrenmen gerekiyor. SSL aktif hale geldikten sonra Really Simple SSL eklentisini aktif ederek siteni “https” bağlantı yapısına geçirebilirsin.

SSL Sertifikasının SEO sıralamasına etkisi, birçok faktör içinde önemsiz gibi görünüyor olabilir. Sitene sağlayacağı güvenilirlik sayesinde, ziyaretçi sayısını artırmasının yanında, rekabette de öne geçmeni sağlayacak. Bütün bunların sağlayacağı SEO sıralamasındaki artış, küçük bile olsa, sitenin ilerlemesinde daha büyük avantajların önünü açabileceği gerçeğini göz ardı etmemelisin.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!