SEO kelimesinin açılımı “Search Engine Optimization” yani Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu demektir. Satış ortaklığı yapmak isteyenlerin en çok önemsemesi gereken kavramlardan biridir.

SEO’dan ilk kez haberdar olan herkesin aklında şu sorular vardır:

“SEO ne anlama gelir?”

“SEO en etkili şekilde nasıl yapılır?”

Bu sorulara yanıt bulmak için buradan kapsamlı SEO yazımızı okuyabilirsin.

Satış ortaklığı sektöründe başarılı olmak istiyorsan SEO uyumlu tanıtım makaleleri yazma konusunda kendini geliştirmelisin.

Google arama motoru sıralama sonuçlarında yükselmenin tek yolu budur.

Eğer Google’da kolay bir şekilde yükselebileceğini düşünüyorsan bil ki yanılıyorsun. SEO, zaman ister, emek ister ve düzenli çalışma ister. Kısa vadede SEO stratejisinden sonuç alınmaz. Bu uzun vadeli bir çalışmadır.

 

SEO Mantığı Nasıl İşliyor?

 

 

Mesela Google’ a girdin ve “en etkili seo teknikleri” şeklinde bir arama yaptın. Çünkü amacın seo konusundaki en etkili teknikleri öğrenmek. Arama sonuçlarında karşına çıkan siteler arasından muhtemelen ilk 3’te yer alanlardan birine tıklarsın. Ve bu siteyi ziyaret edersin.

İşte Google arama sonuçlarında karşına çıkan ilk 3 sıralama arasına girmek için yaptığın tüm çalışmalara SEO denir. SEO, çok etkili bir stratejidir. Çünkü bu şekilde bloglarına, satışını yaptığın ürünü satın alma potansiyeli olan bir ziyaretçi trafiği çekersin.

Bloguna gelen bu ziyaretçileri kendi afflinkine tıklatarak ürünün satış sayfasına gönderirsin. Ve bu şekilde aracı olduğun her satıştan komisyon kazanırsın.

Satış ortaklığı yapmak istiyorsan SEO stratejisini mutlaka kullanmanı tavsiye ederim. Ücretsiz müşteri bulmanın en etkili yolu budur.

 

SEO ve Tanıtım Makaleleri Arasındaki İlişki Nedir?

 

 

Satış ortaklığı yapmak amacıyla SEO çalışmaları yaparken mutlaka uygulaman gereken bir teknik var:

Ürün tanıtım makaleleri hazırlamak…

Ürün tanıtım makaleleri hazırlarsın çünkü amacın blogunda tanıttığın ürünle ilgilenecek bir ziyaretçi kitlesi çekmektir. Ürünle ilgili yazılar paylaşırsın ki Google üzerinden konuyla ilgilenen insanlar bloguna gelsin.

Satış ortaklığında SEO uyumlu tanıtım makalesi dijital platformda insanları bilgilendirici, müşterileri ikna edici ve onları harekete geçirici mesajlar içeren metinlerden oluşmalıdır. Yani tanıtım yazıları bilgi vermenin yanında ürünü tanıtan yazılar olmalıdır.

Ne sadece bilgi vereceksin, ne de sadece ürün tanıtımı yapacaksın. Bunların ikisini de birlikte yapacaksın.

Tanıtım makaleleri akıcı bir üslupla, okuyucunun hoşuna gidecek bir yazım tarzıyla yazılmalıdır. Yazılarını şu düşünceyle yazmanı öneririm:

“Ben olsaydım bu yazının nasıl olmasını, hangi bilgileri vermesini isterdim?”

Kendini okuyucunun yerine koyarak yazılarını yazarsan, ortaya daha kaliteli içerikler çıkar.

SEO uyumlu tanıtım makaleleri yazarken uygulaman gereken çok önemli bir tekniği daha seninle paylaşmak istiyorum:

Site içi linkleme yapmak…

Bir blog yazısı yazdığında bu yazının içinden diğer yazılarına link vermen gerekiyor. Dikkat edersen biz bunu yazının başlarında yaptık. Başka bir yazımızın linkini verdik. Bu işlemin aynısını bu yazının sonunda da yapacağız. Benzer konular başlığı altında farklı farklı yazılarımıza linkler vereceğiz.

Tanıtım yazıları hazırlarken bu işlemi mutlaka sen de yap. Bu şekilde okuyucu diğer yazılara da yönlendirilerek sayfa görüntüleme sayısı ve sitede kalma süresi arttırılır. Google botlarına olumlu sinyaller gideceği için blogun Google sıralamalarında yukarıya taşınır.

SEO uyumlu makale hazırlarken bu linkleme işlemini anahtar kelimeler üzerinden yapman ve bunu spam olacak şekilde abartman sitenin Google sıralamalarına zarar verebilir. Bu nedenle hiçbir zaman anahtar kelime linklemesini abartmamalı, Google’ı kandırmaya çalışmamalısın. Unutma ki, Google bunu er ya da geç algılar ve cezasını verir.

SEO uyumlu blog yazılarının Google arama sonuçlarında yükselmesini sağlayan bir diğer faktör de site dışı linklerdir.

Hazırladığın blog yazısına başka güvenilir sitelerden ne kadar çok link gelirse, yazın başkaları tarafından çeşitli platformlarda ne kadar çok tavsiye edilirse Google seni o kadar yukarıya taşır. Google yazının insanlarla etkileşimini ölçer ve sıralamaları bu sonuçlara göre yapar.

Bu da demek oluyor ki ne kadar çok insan siteni önermişse ya da sitenden bahsetmişse Google gözünde siten o kadar kaliteli olarak algılanır. Ve ona göre de ödüllendirilir.

 

SEO Uyumlu Makale Doğal Görünmelidir!

 

 

Google bir bilgisayar programı olmasına rağmen makalelerin anlamsız olup olmadığını kolayca fark eder. Google’ın her dili iyi bildiği gibi Türkçeyi de çok iyi bildiği asla unutulmamalıdır. Yani anlamsız anahtar kelimelerin doldurulduğu spam özelliği taşıyan bir tanıtım makalesi Google tarafından kolayca fark edilir.

Eğer bu tarz anlamsız bir yazı yazarsan, okuyucu yazına tıkladığı anda hemen siteyi terk eder. Çünkü o yazıyı okumak istemez. Google da bu sinyalleri algılar ve seni cezalandırır.

Blogunun arama motoru sonuçlarında yükselmesini istiyorsan Google’a bir yazılım olarak bakmayı bırakman gerekiyor. Ne zaman Google arama motoruna bir yazılım olarak bakmayı bırakıp onu akıllı bir birey olarak görürsen o zaman başarıya ulaşırsın. Çünkü Google dünyadaki hiçbir yazılıma benzemez. Bu arama motorunun mühendisleri sürekli daha gelişmiş algoritmalar geliştirir. Bu algoritmaları yanıltma şansın yoktur.

“Bu oyunu ya kurallarına göre oynarsın, ya da oyun dışı kalırsın.”

Google arama motorunun asıl amacı ve hedefi arama yapan kullanıcılarına en doğru ve sağlıklı bilgiyi sunmaktır. Bunu düşünerek makaleni yazarsan Google’dan ödülünü alırsın. Hazırlayacağın tanıtım yazıları gerçekten insanlara yararlı olmalıdır. İnsanlara fayda sağlayamıyorsan arama motoru sonuçlarında yerin yok demektir.

Bu makaledeki tavsiyelere uyarak SEO uyumlu tanıtım makaleleri hazırlama konusunda daha başarılı işler yapabilir, satış ortaklığı yaparken daha iyi sonuçlar alabilirsin. Böylece daha çok kazanç elde edersin. Bu söylediklerimi asla gözardı etme. Bir sonraki yazıda görüşürüz…

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!