Satış ortaklığı (affiliate marketing) yurtdışında oldukça popüler bir kazanç modeli. Dünya üzerinde satış ortaklığı yaparak hayatını kazanan milyonlarca insan bulmak mümkün.

20 yıldan fazladır var olan bir kazanç modeline ne yazık ki bizim insanımızın yeni yeni ilgi duymaya başladı. Yıllardır kurulan titan iş modelleri yüzünden insanlarımızda yeni iş modellerine karşı bir önyargı oluştu.

Fakat insanımızın yavaş yavaş bu algıyı kırdığını görmek beni mutlu ediyor. Bazı iş modelleri başarısız oldu diye yeni iş modellerine olan hevesimiz kırılmamalı.

Dünya üzerinde insanların para kazandığı o kadar fazla iş modeli var ki, bazılarına ben bile şaşırıyorum.

Ben burada uzman olduğum konuyla ilgili bilgi vereceğim. Yani, satış ortaklığı…

5 yıldır içinde olduğum sektörde haliyle fazlasıyla tecrübe ve bilgi biriktirdim. O nedenle sana uzman olduğum konudaki bilgi birikimimi aktarmak istiyorum. Hazırsan, tecrübelerimi sana aktarmaya başlayayım.

Öncelikle seni bir konuda uyarmak istiyorum:

İster satış ortaklığı olsun, ister başka bir online kazanç modeli… Kısa sürede çok para kazanmanın yollarını arıyorsan bu işlere hiç girme. Bir online kazanç modeli üzerine iş kurmanın ismi girişimciliktir. Ve girişimcilik zaman alan bir süreçtir.

Hiçbir girişim 3-4 ayda başarıya ulaşmaz. Eğer kısa sürede çok para kazanma gibi boş hevesler peşindeysen bu yazıyı okuyarak boşuna vakit kaybetmeni istemem. Sayfayı kapatabilirsin.

Şimdi geriye kalan sabırlı girişimcilerle yazımıza kaldığımız yerden devam edelim. =)

İnternette “Satış ortaklığı yaparak ayda 10 bin TL kazan!” gibi sloganlarla sıkça karşılaşıyorum. Bu hedefler ilk 1-1.5 yıl için uygun hedefler değildir. Kazancının bu kadar kısa bir süre içinde bu rakamlara ulaşmasını istiyorsan ciddi bir bilgi birikimine ve gerçekten insanüstü bir çalışma azmine ihtiyacın var.

Dikkat edersen yapamazsın demiyorum. Gerçekten bu işte başka bir boyuta geçmelisin, vaktinin büyük bir çoğunluğunu bu iş için harcamalısın ve çok hızlı bir şekilde işi kavramalısın ki bu hedeflerin peşinde koşabil.

O nedenle yazının başlığında daha makul hedefler koydum.

Sen bu makul hedeflere ulaşabilir misin?

Belki EVET, belki HAYIR… Burada belirleyici faktör sensin. Ama bu hedefler blog yazarlığı konusunda yetenekli olan herkesin başarabileceği hedefler. O nedenle yazma kabiliyetine güveniyorsan, ya da kendini bu konuda geliştirebileceğine inanıyorsan bu hedeflere ulaşmak senin için çok da zor değil.

Dikkat ettiysen yazıda abartı hedeflerle insanları gaza getirmiyorum. Realist bir dille insanlara makul hedefler peşinde koşmaları gerektiğini anlatıyorum.

O nedenle önyargılarını bir kenara bırakarak yazının devamını okursan beni mutlu edersin. =)

 

 

Satış Ortaklığından Düzenli Gelir Sağlamak İçin Nelere İhtiyacın Var?

 

Satış ortaklığı kazanç modeli üzerinde para kazanmak için ihtiyacın olan birkaç önemli şey var. Bunları kısaca maddeleyelim:

 • Bir blog sitesi
 • Basit seviyede HTML & CSS bilgisi
 • Etkileyici yazma kabiliyeti
 • E-Mail otomasyon sistemi
 • Birkaç sayfadan oluşan bir e-kitapçık
 • Odaklı bir ziyaretçi trafiği

Bunları bir satış ortaklığı ağına kaydolduğunu varsayarak söylüyorum. Herhalde bu işten para kazanmanın ilk aşamasının, satış ortaklığı veren ürün sahipleriyle anlaşmak olduğunu söylememe gerek yok.

Bu anlaşmayı da zaten ürün sahiplerini tek bir platformda toplayan satış ortaklığı ağları sağlıyor.

Bir satış ortaklığı ağına kaydolarak sistemde bulunan herhangi bir ürün için tanıtım yapmaya başlayabilirsin.

Eğer hala kaydolmadıysan;

Buradan ücretsiz şekilde kaydolabilirsin.

Şimdi kaldığımız yerden, bu işten para kazanmak için ihtiyacın olan şeyleri anlatmaya devam edelim. Bunları tek tek açıklayalım.

 

1. İHTİYAÇ: BİR BLOG SİTESİ

 

 

Bir blog kurmak bizim için hayati derecede önemli. Çünkü ürünlerin tanıtımını bloglar üzerinden yapacağız. Ziyaretçileri ürün tanıtım bloglarımıza çekeceğiz. Blog, ücretsiz şekilde müşteri bulmak için eşsiz bir araçtır.

Bloglar Google arama motoru üzerinden ücretsiz trafik çeker. Google, blogların içeriklerini indeksler ve bu içeriklerin kalitesine göre onlara bir sıralama verir. Bizim amacımız her zaman bu sıralamalarda en üstlerde olmak.

Ancak bu şekilde Google’ın ücretsiz trafiğinden faydalanabiliriz. Kuracağımız tanıtım blogları sayesinde…

Google sıralamalarında yukarılarda yer almak için uymamız gereken bazı kurallar vardır:

 • KALİTELİ İÇERİK ÜRETMEK: Bloglarımızda her zaman okuyucunun ilgisini çekecek, ona bilgi ve değer katacak içerikler yayımlamalıyız. Okuyucunun ilgisini çekmeyecek, zayıf içerikler sitemizi olumsuz etkiler ve Google sıralamalarında yukarılara çıkmamızı engeller. Google, kaliteli içerikleri ödüllendirir.
 • FARKLI ANAHTAR KELİMELERİ HEDEF ALMAK: Google bloglara farklı anahtar kelimeler için farklı sıralamalar verir. O nedenle blogumuzu, tanıttığımız ürünlerin konusuyla ilgili mümkün olduğunca fazla anahtar kelimede yukarılara taşımalıyız. Bunun için farklı anahtar kelimeler içerek blog içerikleri hazırlamalıyız.
 • ÜRÜN TANITIM YAZILARI HAZIRLAMAK: Bizim Google’da yükselmeyi hedeflediğimiz anahtar kelimeler, tanıttığımız ürünle ilgili anahtar kelimelerdir. O nedenle ürünlerin konusuyla ilgili yazılar yazmalıyız ki, Google üzerinden bize ürünle ilgilenecek ziyaretçi kitlesi gelsin.

 

2. İHTİYAÇ: BASİT SEVİYEDE HTML & CSS BİLGİSİ

 

 

Blogumuzu WordPress altyapısıyla kuracağımız için ileri seviye kodlama bilgisine ihtiyaç duymayacağız. Sadece basit seviyede HTML, CSS bilgisi satış ortaklığı yapmak için yeterli.

Kod bilgisine nerede ihtiyaç duyacağız?

WordPress kurulumu yaptıktan sonra blogumuza bir tema yükleyeceğiz. Bu şekilde sitemiz profesyonel bir görünüme kavuşacak.

Fakat bazı İngilizce ifadeleri Türkçeleştirmemiz ve sitemizin görsel düzeninde bazı değişiklikler yapmamız gerekecek.

Örneğin;

 • H1 Başlığı kalınlaştırmak ve rengini değiştirmek
 • Menü boyutunu büyütmek
 • Anasayfadan bir öğeyi kaldırmak
 • İletişim formunu Türkçeleştirmek

Gibi düzenlemeleri yapabilmek için basit seviyede HTML & CSS kod bilgisine ihtiyacımız var.

 

3. İHTİYAÇ: ETKİLEYİCİ YAZMA KABİLİYETİ

 

 

 

Google arama motorunun kaliteli içerikleri ödüllendirdiğinden daha önce bahsetmiştim. Kaliteli içerikler hazırlayabilmek için etkileyici bir yazma kabiliyetine ihtiyaç vardır.

Şu ana kadar daha önce hiç blog içeriği hazırlamamış olabilirsin. Yazma konusunda en ufak bir deneyimin olmamış bile olabilir. Pes etmek için acele etme. Sırf bu nedenlerden dolayı kendinde bu yeteneğin olmadığını düşünüp daha en başından pes eden o kadar çok insan var ki… Daha denemeden pes ediyorlar. Bazıları 1-2 deneme yapıp, yeterli olmadığına kanaat getirip pes ediyor.

Sen bu kişilerden olma! Bu işe başlayan kimse başlarken etkileyici yazma kabiliyetine sahip değildi. Herkes bu işi yapmaya başladıktan sonra kendini geliştirdi ve bu yeteneğe sahip oldu.

En az 150-200 içerik hazırlamadan “Ben bu işi yapamıyorum!” düşüncesine kapılma. Herkes başlangıçta kötü yazar. Ama bu işin kuralı şudur:

Ne kadar çok yazarsan, yazma kabiliyetin o kadar gelişir. Zamanla yeni kitaplar okudukça, iyi yazarların yazım tarzını modelledikçe, daha iyi içerikler üretmeye başladığını fark edeceksin.

Biliyor musun, ben lisedeyken Edebiyat dersinden hep düşük not alırdım. Üstelik hiç kitap okumazdım. Fakat üniversiteyken düzenli olarak kitap okumaya ve yazma denemeleri yapmaya başladım.

Özellikle satış ortaklığı işine girdikten sonra zamanımın çoğunu yazı yazarak harcadım. Sen de kitap okudukça ve zamanını blog içerikleri üretmek için harcadıkça kendini bu konuda geliştirmeye başlayacaksın.

Ve etkileyici yazma kabiliyetine sahip olduğunda internet üzerinden para kazanma konusunda bambaşka bir seviyeye ulaşacaksın. Çünkü artık her türlü ürünü pazarlayabilir ve her türlü ürün üzerinden kazanç elde edebilir hale geleceksin.

İnan bana blog yazarlığı, para kazanmak için çok etkili bir silah. Zamanla sen de bu silahını geliştireceksin.

 

4. İHTİYAÇ: E-MAİL OTOMASYON SİSTEMİ

 

 

İki çeşit trafik vardır:

 • Yönlendirilemeyen Trafik: Google üzerinde arama yapan ziyaretçi senin blogunu bulur. Karşısına çıkan yazıyı okur ve blogunu belki de sonsuza dek terk eder. Bu kişiye bir daha ulaşma şansın yoktur.
 • Yönlendirilebilir Trafik: Blogunu ziyaret eden kişileri e-mail listene kaydedersin. Daha sonra yeni bir yazı paylaştığında veya bu kişileri bir ürüne yönlendirmek istediğinde onlara e-mail gönderirsin. Bu şekilde ziyaretçileri istediğin yere yönlendirirsin.

Yönlendirilebilir trafiğin çok önemli bir avantajı vardır. E-mail listendeki kişiler blogunu tanıyordur. Ve anlattığın konuya hakimdir. Aranızda ufak çapta bir bağ kurulmuştur.

Bu nedenle bu kişilere satış yapmak yönlendirilemeyen trafiğe göre daha kolaydır.

Peki, bu insanları bir mail listesine kaydedip, onlara daha sonra nasıl mail gönderebiliriz?

Cevap: MAİL OTOMASYON SİSTEMİ KULLANARAK …

Yönlendirilebilir bir ziyaretçi kitlesi oluşturmak için mail otomasyon sistemi çok etkili bir araçtır. Kullanacağın aracı bir otomasyon programı sayesinde insanlar e-mail listene kayıt yaptırabilir, senden otomatik olarak mailler alabilir.

Otomasyon sistemi aynı zamanda, otomatik e-mail serileri oluşturmana da imkan sağlar. Böylece düzenli aralıklarla hangi maillerin gönderilmesi gerektiğini program üzerinde ayarlayabilirsin. Mailleri tek tek manuel olarak göndermene gerek kalmaz.

Kullanabileceğin etkili bir e-mail otomasyon programı: ACTİVE CAMPAİGN

Bu programın ara yüzü oldukça basittir ve çok etkili otomasyon serileri oluşturma imkanı verir. E-mail otomasyon sistemi kuracağın zaman mutlaka göz atmanı tavsiye ederim.

 

5. İHTİYAÇ: BİRKAÇ SAYFADAN OLUŞAN BİR E-KİTAPÇIK

 

 

 

Blogunu ziyaret eden kişilerin e-mail listene kaydolmasını istiyorsan onlara ücretsiz bir içerik sunman gerekiyor. Bu şekilde kayıt oranlarını maksimum seviyeye çıkarabilirsin.

Eğer ziyaretçilere e-mail listene kaydolmaları şartıyla bir içerik hediye edeceğini söylersen e-mail listene kaydolmak isterler. Hiçbir şey sunmazsan neden kayıt yaptırsınlar?

Kayıt olsa bile, bu sayı oldukça az olacaktır.

O nedenle bir e-kitapçık veya video serisi gibi ücretsiz hediyeler insanları mail listene kaydolmaya teşvik eder.

Satış ortaklığı yaptığımız için basit bir e-kitapçık bizim için yeterli olacaktır.

Tanıtım yaptığın ürünün konusuyla ilgili 1000 – 1500 kelimeden oluşan ücretsiz bir kitapçık hazırlaman yeterlidir.

Bu kitapçığı e-mail listene kaydolan kişilere otomasyon sistemini kullanarak göndereceksin. Böylece her şey otomatik bir şekilde işleyecek.

 

6. İHTİYAÇ: ODAKLI BİR ZİYARETÇİ TRAFİĞİ

 

 

Satış ortaklığından düzenli gelir elde etmek istiyorsak stratejimiz odaklı trafik sağlamak olmalıdır. Odaklı trafik ne anlama gelir?

Diyelim ki biz internetten para kazanma konusunu anlatan bir ürüne satış ortaklığı yapmak istiyoruz. Ürünümüz satış ortaklığı kazanç modelini anlatan bir ürün…

Bu ürün için nasıl odaklı trafik sağlarız?

Blogumuzda internetten para kazanma, satış ortaklığı kazanç modeli, online iş kurmak gibi konular hakkında yazılar paylaşırız. Zamanla Google, bu içerikleri indeksler ve arama sonuçlarında yukarılara taşır.

Google’da bu konuda arama yapan kişiler blogumuzu ziyaret eder. Dikkat ettiysen bu kişiler bizim satış ortaklığı yaptığımız ürünün konusuyla doğrudan ilgilidir. Bu ziyaretçi trafiği bizim için ODAKLI TRAFİK demektir.

Ve bu kişilerin tanıtacağımız ürünle ilgilenme olasılığı çok yüksektir.

Kısaca özetleyelim;

 

Odaklı Trafik = Satın almaya yakın ziyaretçi trafiği

 

Hangi ürüne tanıtım yaparsak yapalım mutlaka odaklı trafik göndermeliyiz. Blogumuzda, tanıttığımız ürünün konusuyla ilgili içerikler yayımlamalıyız. Ürünle ilgilenme ihtimali yüksek olan kişileri blogumuza çekmeliyiz.

Bana göre satış ortaklığında başarının en önemli kuralı budur. Yani odaklı trafik…

Şimdilik yazımızın sonuna geldik.

Bu arada unutmadan;

Ücretsiz “Satış Ortaklığı Kazanç Modeli 2018 Yol Haritası” e-kitapçığımızı okuyabilirsin.

Ayrıca 4 bölümlük ücretsiz video serisine BURADAN kaydolabilirsin.

Video serisinde görüşmek dileğiyle…

 

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!