İçerik Pazarlamasının Gücüyle Affiliate Satışlarını Arttır

 

Markaların dijital pazarlama harcamaları her geçen gün artıyor. Çünkü müşteriler artık fiziki mağazalar yerine online satışları tercih ediyor ve bu da yeni pazarlama yöntemlerinin ortaya çıkmasına yol açıyor. Dijital pazarlama noktasında son dönemlerdeki en etkili yollardan biri ise içerik pazarlaması oluyor. Dijital dünyada, pazarlama alanında kaliteli içeriğin oluşturulması ve paylaşılması markaları rakipleri karşısında üst sıralara çıkartarak online satış işlemlerinde harika sonuçlar sağlıyor.

Online satışlar için olmazsa olmaz kriterler sağlayan içerik pazarlamasının tanımı ise kısaca şu şekilde yapılabilir;

Dijital dünyada bilgi sağlayan, ilgi çeken, eğlenceli ve paylaşılabilir içeriklerin oluşturularak hedef kitleyi potansiyel müşteri haline dönüştürmek, potansiyel müşteriyi ise sadık müşteri konumuna getirmek için yapılan çalışmaların tümüdür.

 

Düşük Maliyetlerle Milyonlarca Kişiye Erişim Sağlanabilir

 

Dijital pazarlama sistemlerinde içerikler birçok farklı formda karşımıza çıkabiliyor. Bunlar; metinler, e – kitaplar, ses yayınları, e – bülten, online oyun ve videolar, sosyal medya içerikleri, blog çalışmaları olabiliyor. Bu içerikler sayesinde ortaya çıkan viral etkiyle kısa sürede, düşük maliyetle milyonlarca kişiye ulaşmak mümkün oluyor.

Affiliate marketing yapmak isteyen kişiler için içerik pazarlaması yöntemi vazgeçilmez bir özellik oluşturur ve bu yöntem etkili şekilde kullanılmalıdır. İçerik pazarlamasının doğru bir şekilde yapılması için rastgele veya tek atışlık içerikler yerine düzenli olarak e – posta bilgilendirmesi, sosyal medya kanalları ve hedef kitleye doğrudan ulaşma yolları tercih edilmelidir.

Belirlenmiş olan mecralardan düzenli olarak içerik paylaşılması ve bilgilendirme geçilmesi müşteri üzerinde olumlu etki yaratacak ve web sitesinin kullanıcı sayısını arttıracaktır. Peki, doğru ve sonuç odaklı içerik pazarlaması nasıl olmalıdır?

 

İçerik Pazarlaması Nasıl Olmalıdır?

 

Sadece editöryal bir yöntem olmayan içerik pazarlamasında doğru bir strateji belirlenmeli ve içeriklerin hangi mecra üzerinden yayınlanacağına karar verilmelidir.

SPAM etkisi kesinlikle oluşturulmamalıdır. Bundan dolayı da arka arkaya sürekli olarak aynı içerikler paylaşılmamalıdır.

Belirli bir hedef kitleye yapılması gereken içerik pazarlamasında paylaşımların kimleri ilgilendireceği ve nasıl bir etki bırakacağı önceden tahmin edilmelidir.

Yüksek bütçeler gerektirmeyen içerik pazarlaması küçük ve orta ölçekli işletmeler için harika bir fırsat oluşturarak daha fazla kişiye ulaşmada en etkili yöntemlerden biri olacaktır.

 

içerik pazarlamasının gücü

 

E- Ticaret Sitelerinin Ürettiği İçerik Türleri

 

Yazılı İçerikler:

 

 

Blog sayfalarında yayınlanan bu yazılı içerikler başka sitelerde de –Guest Blogging- tarzında yayınlanabilir. Yazılı içerikler ideal uzunluklarda, okuyucuyu sıkmayan, eğlenceli ve bilgi verici teknik yazılardan oluşmalıdır. Okuyucuyu yönlendiren ve bilgi sahibi olmasını sağlayan metinler markaları kendi sektörlerinde vazgeçilmez kılmak için ilk ve en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

 

Video İçerikleri:

 

 

Ürün tanıtım videoları, eğitici ve bilgi verici videolar, animasyonlar, eğlenceli viral video içerikleri kısa sürede, kolay bir şekilde ve az maliyetle milyonlara ulaşılmasını sağlıyor.

İnfografik İçerikler: Sosyal medyada ve online dünyada kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği içeriklerden biri de infografik içerikler olmaktadır. Anlaşılması güç ve okuyucuyu sıkan istatistiki bilgiler yerine göze hoş gelen, kolay anlaşılır ve eğlenceli tasarımlarla infografikler yayınlanmakta.

 

Online Oyun İçerikleri:

 

 

Browser üzerinden kolayca oynanabilen ve yüksek bütçe ile grafik gerektirmeyen oyunlar hem paylaşıma açık olmakta hem de internet kullanıcıları tarafından oldukça yoğun şekilde tercih edilmektedir. Affiliate marketing yapmak isteyen kişiler içerik pazarlaması sisteminde hedef kitlesini sitesine çekmek adına bir takım online oyunlar kurgulayabilir ve bu sistemle harika geri dönüşler yakalayabilir.

İndirilebilir İçerikler: E-kitap, rapor, yazı ve video formatındaki içerikler tüketiciler için son derece yararlı içerikleri oluşturuyor ve bu tarz içerikler sayesinde hedef kitlenin iletişim bilgileri alınarak düzenli e-bülten gönderilebiliyor. Bu da düzenli ve geri dönüşü yüksek içerik pazarlaması yapılmasını sağlıyor.

 

İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları

 

# 1. Kural: Öğretici ve Bilgi Verici İçerik Her Zaman Satış Yaptırır

 

Dijital pazarlama sistemlerinde web siteleri her gün hedef kitlesi için bilgi verici ve eğitici içerikler paylaşmalıdır. Her gün milyonlarca kişi bilgi edinmek, fikir sahibi olmak ve araştırma yapmak için arama motorlarına başvuruyor. Müşterilerinin ilgi alanlarını bilen ve hedef kitlesini iyi analiz eden web siteleri blogları üzerinden paylaştığı içerikler ile kullanıcıları sitesine çekmektedir.

Eğer ki içerik kaliteli şekilde oluşturulmuşsa kullanıcın aratma yaptığı anahtar kelimeler ile uyumlu ise ve SEO çalışmaları da doğru bir şekilde yapılmışsa kullanıcın beklentisini karşılayacak içerik, kullanıcıyı müşteri konumuna geçirterek dijital pazarlamada başarı sağlatacaktır.

 

# 2. Kural: İçeriğin Güncel Olması Hayati Önem Taşır

 

Arama motorları sürekli olarak güncel bilgi girişi yapan web sitelerini daha çok sever ve bir süre sonra da hak ettiği değeri vererek sitenin görünür olunmasını sağlar. Bu yüzden de paylaşılan bilgilerin sürekli güncel olunmasına dikkat edilmeli ve geçmiş paylaşımlar da kontrol edilerek güncellenmelidir.

Ayrıca site trafiğini arttırmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için başka sitelerle link değişimi, Banner, konuk yazarlık, Affiliate gibi seçenekler de tercih edilebilir. Bunların dışında bir de Google Adwords reklamları da yabana atılmamalı ve geri dönüş sağlayan reklamlar olduğu unutulmamalıdır.

 

# 3. Kural: Sitenizin Ziyaretçilerini Özel Hissettirin

 

İndirim kuponları, ücretsiz şekilde indirilen içerikler ve e – kitaplar ile sitenize ziyarete gelenleri ödüllendirebilirsiniz. Bu ziyaretçi sayısını arttıracağı gibi aynı zamanda ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmekteki en iyi yollardan da biri olacaktır.

 

4. Kural: Ölçme Ve Değerlendirmeye Önem Verin

Gerekli olan tüm içerik pazarlaması çalışmalarını yaptıktan sonra online satış işlemlerinin başarılı olup olmayacağını anlamak için bir değerlendirme ve analiz çalışması yapmanız gerekiyor. Yaptığınız analizler sonucunda istediğiniz başarıyı yakalayamıyorsanız içerik stratejinizi değiştirebilir ve kesin sonuç odaklı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Doğru ve kusursuz şekilde marka ile entegre biçimde yapılan içerik pazarlaması her zaman için yüksek geri dönüşler sağlayacak ve dijital pazarlamadaki en etkili yöntem olmayı sürdürecektir. Unutmayın ki doğru ve kaliteli içerik sizleri sektörde vazgeçilmez yapacağı gibi Affiliate marketing yapmak isteyen kişiler için de olmazsa olmaz özellikler oluşturacaktır.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!