UX (User Experience) yani kullanıcı deneyimi, kullanıcıların sistem üzerinde yapmak istedikleri işlemleri kolay ve rahat bir şekilde yapmalarının yanı sıra iyi bir de deneyim yaşamalarını hedefler.

Bu da UX tasarımı yapılırken birçok kriterin bir araya gelmesi anlamına gelmektedir. Dolayısı ile UX ve SEO birbiri ile çok sıkı bir etkileşim içerisindedir. Gelin UX SEO’yu nasıl etkiliyor kısaca bir göz atalım.

 

UX Tasarımı Neden Önemlidir?

 

Kısaca UX olarak anılan kullanıcı deneyiminin hedefinde ne yazılımlar ne de bilgisayarlar bulunmaktadır. UX’in hedefi direkt olarak kullanıcının kendisidir. Sistemin görsel anlamdaki işleyişinin bu sistemi kullanan kullanıcı üzerinde bıraktığı etki, yaşattığı hissiyat, beklentilerinin karşılanması ve davranışları sonucunda ortaya çıkar. Bu sebepledir ki UX tasarımı yalnızca bir grafik tasarımı olmayacaktır.

Diyelim ki son kullanıcı için bir web sitesi tasarladın. Web sitesine gelen kullanıcı web siten üzerinde rahat ve kolay bir şekilde işlem yapıyor ise bu onun yüksek bir kullanıcı deneyimi yaşamasına neden olur. Ancak sistem üzerinde zor ve sıkıcı bir şekilde işlem yapıyor ise bu da ona düşük bir kullanıcı deneyimi yaşatarak site hakkında olumsuz bir durumun oluşmasına neden olur.

Şöyle de düşünebilirsin, kullanıcının işinin kolaylaştıran ve sorunlarını çözüme kavuşturan her şey onu mutlu hissettirecek ve bu web sitesi bir marka olarak onda etki bırakacaktır.

 

 

Kullanıcı Deneyiminin Yararları Nelerdir?

 

UX ile web sitenin tercih edilmesi ve marka olarak anılması daha kolay hale gelir. Şimdi kısaca UX’in yararlarına bakarsak eminim ki bunu daha kolay anlayacaksın.

  • Kullanıcı deneyimi yani UX dönüşüm oranlarını arttıran en önemli ve kuvvetli araçtır. Yani siteni ziyaret edenlerin, alım yapanların veya aplikasyon indirenlerin artışı yüksek UX ile sağlanır. Mesela ürün sattığın sitende her elli kişiden biri satın alma işlemi yapıyor ise yüksek UX ile bu kısa zamanda iki katına çıkabilir.
  • Yüksek bir UX deneyimi kullanıcı sadakatine neden olur. Rekabetin yüksek olduğu ve benzer sitelerin bu kadar fazla olduğu bu ortamda kullanıcı sadakati çok önemli bir amaçtır. Kullanıcı sadakati ile kolaylıkla ürünün marka değeri arttırılabilinir.
  • Kullanıcı memnuniyeti de UX ile doğrudan alakalıdır. Kullanıcı memnuniyeti ile web siten daha fazla ziyaretçi almaya başlar. Bu da memnun ve sadık bir müşteri kitlesi elde etmene neden olur.
  • Kullanıcılara istediklerini doğru ve basit bir şekilde sunduğunda ziyaretçilerin web siteden tatmin olmuş şekilde ayrılacaktır. Bu da gene kullanıcı memnuniyetini ve sadakatini arttıracaktır.

 

Kullanıcı Deneyimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Organik SEO’nun en temel kurallarından biri olmakta olan UX’e önem verilmesi zorunludur. Site içerisinde kullanıcı deneyimini etkileyen faktörlere dikkat edilmesi kolayca yüksek UX etkisine neden olabilir.

Görsel tasarım kullanıcılar için ilk aşamada en fazla dikkat çeken kriterdir. Bu yüzden web sitende kullanılacak olan her resim, yazı veya renk birbirleri içerisinde uyumlu olmalıdır. Görsel tasarımın kullanıcının gözünü yormayacak bir bütünlükte olmalıdır.

Kullanım kolaylığı bir web sitesinde en hızlı şekilde yüksek UX elde edilmesini sağlayan bir diğer faktördür. Kullanıcının istediğine kolay ulaşması onu iyi hissettirecektir. Unutma ki internet kolayca bir bilgi çöplüğü olabilir. Burada ki amaç senin kullanıcı için bir vaha yaratmandır.

Kullanıcıların web siteni paylaşmaları gene yüksek UX deneyimi ile elde edilir. Özellikle sosyal medyadaki beğen ve paylaş seçenekleri web sitenin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan araçlardır.

Kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen faktörlerden biri de içeriktir. Web sitendeki tüm yazıların, resimlerin veya videoların senin içeriğini oluşturur. İçeriğinin çeşitli olması ve amacına uygunluğu yüksek kullanıcı deneyimi elde etmeni sağlar. Çok uzun, bilgi kirliliğine neden olacak içerikler kullanıcının siten hakkında olumsuz hissetmesine neden olur. İçeriklerin bilgi kirliliğine neden olmadan yani amacından sapmadan kullanıcıya istediğini vermelidir. Ayrıca yerinde verilen ekstra verilen ekstra bilgilerde yüksek kullanıcı deneyimi elde etmeni kolaylaştırır.

 

 

Kullanıcı Deneyimi ve SEO’yu Birbirinden Ayıramayız!

 

Kullanıcı deneyimi ve SEO’yu birbirinden ayırmak aslında ciddi anlamda güçtür. Çünkü SEO çalışması ile web sitenin arama motorlarında yükselmesini sağlarken düşük bir kullanıcı deneyimi ile buna ters etki yapman içten bile değildir.

Yüksek bir kullanıcı deneyimi ve iyi planlanmış bir SEO ile arama motorlarında kolayca üst sıralarda olabilirsin. Özellikle UX ile organik SEO’da yükselmen çok kolay hale gelebilir.

Yüksek kullanıcı deneyimleri siteni ziyaret eden kişilerin yeniden ziyaret etmelerini ve yeni ziyaretçi almanı sağlayacaktır. Bu da sitenin tercih edilmesini gün geçtikçe arttıracaktır. Ziyaretçilerinin sitende bulunduğu süreler ve gezdikleri sayfalar gibi faktörlerde Google tarafından dikkate alınacaktır. Bu da SEO çalışmalarını etkileyecektir. Kullanıcı deneyimi ve SEO ile bir marka değeri olman daha kolaylaşacaktır. Ki Google’ın en fazla değer verdiği kriter de marka değeridir.

Kullanıcı deneyimi ile SEO çok geniş ve kapsamlı bir süreçtir. Aslında bu ikisi için de kullanıcıların amacını anlama ve onları bu amaçları doğrultusunda yönlendirme süreci de diyebiliriz. UX deneyiminin nasıl ve nerede başladığı, nasıl ve nerede sonlandığını söylemek çok zordur. Bu açıdan da UX SEO’yu nasıl etkiliyor sorusunun cevabı çok kolay verilememektedir. Ancak şunu söyleyebilirim ki SEO ve UX daha uzun yıllar kendilerinden söz ettirecekler.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!