İnternetten para kazanma kavramı e-ticaret sektörünün faaliyete geçmesiyle birlikte gün yüzüne çıktı. İnsanlar internet üzerinden satış yaparak para kazanılabildiğini keşfetti ve büyük e-ticaret şirketleri kuruldu.

Büyük e-ticaret işletmelerinin dışında, insanlar bireysel olarak da internetten para kazanmanın yollarını keşfetti. Bireysel olarak kazanç sağlanabilecek sistemler kuruldu.

Şirket kurmaya gerek kalmadan bireysel kazanç sağlanabilecek sistemlerin başında “Affiliate Marketing Sistemi” gelmektedir.

Bu sistemin Amerika’da ortaya çıkmasıyla birlikte insanlar web sitesi kurup sistemde bulunan ürünleri pazarlayarak para kazanmaya başladı.

 

Affiliate Marketing Sistemi Nedir?

 

20 yıldır dünya üzerinde ve son 5 yıldır da Türkiye üzerinde kurulmuş olan affilate marketing şirketleri bulunmaktadır. Ürün sahipleri ürünlerini bu şirketlerin web sitelerine yerleştirir. Tanıtım yaparak kazanç sağlamak isteyen kişiler de ürünlerin tanıtımını yapar ve yaptıkları satış başına komisyon kazanır.

Sen de affiliatelik yaparak kısa vadede ek kazanç sağlayabilir, uzun vadede sağlam bir affiliate altyapısı kurarak normal bir işte kazandığından daha fazla para kazanabilirsin.

İnsanların bu iş modeline başlarken yaptıkları en büyük hatayı seninle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu hata, bu işten başarılı olanlarla başarısız olanları birbirinden ayırt eden en önemli nokta.

Affiliatelik yapmaya başlayıp da kısa zamanda başarısızlığı kabul edip bırakan insanlarda şu var:

Az çalışarak çok para kazanma hevesiyle bu işe giriyorlar. Fakat böyle bir iş modeli kurmak için ilk 2 yıl gece gündüz çalışmak zorunda olduklarını unutuyorlar.

Daha en başından itibaren az çalışıyorlar, sonunda da başarısızız olup çalışmayı bırakıyorlar.

Bu işi yapacaksan, asla bu hataya düşmemelisin. Bu hatayı yaparsan başarısız olacağını sana garanti ediyorum. İlk 2 yıl az çalışma gibi bir düşüncen varsa bu işten hemen vazgeç.

Bu arada bu anlattıklarım normal bir iş kadar hatta normal işten daha fazla kazanç getirecek bir iş modeli kurmak isteyenler için geçerlidir. Eğer sadece harçlığımı çıkarayım, işimin yanında ek kazanç sağlayayım diyorsan günde 2-3 saat çalışma sana yetecektir.

Benim esas anlatmak istediğim nokta ek kazanç sağlamak değil, yeni bir iş modeli yaratarak hayatını buradan elde ettiğin kazançlarla devam ettirebilmektir.

 

Affiliate Marketing Yapmak İçin İzlemen Gereken Adımlar Nelerdir?

 

1) Bir Affiliate Ağına Kaydol!

 

Affiliatelik yapmak için öncelikle bu işi yapan bir şirketin sistemine kayıt olman gereklidir. Sistemde ürün sahiplerinin eklediği ürünler bulunur. Affiliateler de bu ürünleri tanıtıp, satış yaparak komisyon kazanır.

Ürün sahibi bir başkasıdır. Bu işin güzel yanı da, herhangi bir ürüne sahip olmadan sadece tanıtım yaparak para kazanmana imkan sağlamasıdır.

Affiliate, kendine ait olmayan ürünleri internet üzerinden pazarlayarak ürünlerin satılmasını sağlar. Her ürün satışından ortalama %50 oranında komisyon kazanır.

Affiliate Ağlarında Kandırmaca Yoktur!

Çoğu affiliate ağına kaydolmak ücretsizdir. Bazısının ise 20 TL gibi bir ücreti vardır. Giriş ücreti olmadığı gibi kazancına ortak olan birisi de yoktur. Sattığın kadarını sadece kendin için kazanırsın.

Kimseyle ortak iş yapmak zorunda değilsindir. Bireysel çalışırsın, bu yolda kimseye ihtiyacın olmadan yalnız yürürsün.

Ayrıca kazancının vergisi şirket tarafından ödendiği için kazancın yasalara uygun olur. Herhangi bir şirket kurmana da gerek kalmaz.

NOT: İnternetten ürün satmak isteyen birisi mutlaka bir şirket sahibi olmalıdır ya da aracı bir şirket kullanmalıdır. Yoksa sattığı ürünleri faturalandıramaz ve illegal bir iş yapmış olur.

Kayıt olacağın affiliate şirketinin bu işi senin yerine yaptığından emin ol.

Önerebileceğim Affiliate Ağı: Odaklı Pazar

 

2) Tanıtım Yapabileceğin Bloglar Kur!

 

Affiliatelik yaparak para kazanmak istiyorsan blog kurma stratejisini mutlaka uygulamalısın. Yapman gereken şey oldukça basit…

Önce bir web sitesi kuracaksın. Sonra kurduğun web sitesine makaleler ekleyeceksin. Bu makaleleri kendin de yazabilirsin, internetten bulacağın yazarlara da yazdırabilirsin.

Benim tavsiyem ilk etapta başkalarına yazdırmak yerine kendin yazmandır. Çünkü bu işin temelinde yazarlık vardır. Eğer bu yazarlık temeline sahip olmazsan, iyi bir affiliate olma yolunda ilerlemen zorlaşır.

Çünkü başkasının makaleleri, senin yazacağın makalelerin yerini tutmaz.

Kendin satacağın ürünler hakkında araştırma yaparak blog makaleleri yazman ilk 1 yıl için en doğru strateji olacaktır.

İleride blog altyapını oturtup affiliateliği tam olarak öğrendiğin zaman, blog makalelerini başka yazarlara yazdırabilirsin.

Ama öncesinde, bu işin temelini oluşturan yazarlık yeteneğini mutlaka kendine kazandırmalısın.

Kurmuş olduğun bloglara makale girdikçe sitelerin üzerinde ürün satışları gerçekleşmeye başlayacak. Çünkü insanlar makalelerini okumaya başlayacak, yazılarından etkilenen insanlar ürünleri satın alacak.

Satış gerçekleştikçe de sana komisyon yazılacak.

Bu komisyonlar da her ay hesabına yatırılacak. Ne kadar çok satış yapmak istiyorsan, o kadar çok kaliteli blog makalesi yazmalısın. Yazıların üslup olarak kaliteli olmalı, insanların zihninde satmak istediğin ürünü satın alma düşüncesi uyandırmalıdır.

Çünkü senin işin pazarlamadır. Ürünleri ne kadar iyi pazarlarsan o kadar çok satış yaparsın.

Web sitene yeni makale girişi yapmaya devam ederken, sitenin SEO konusunda ilerlemesi için de çaba göstermelisin.

“SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) = Sitenin Google Arama Motorundaki Sıralamasını Yükseltme Çalışması”

SEO çalışması yapmak, bloglarının daha çok kişi tarafından ziyaret edilebilmesi için hayati derecede önemlidir. Bunun nedeni, bloglarında paylaştığın makaleleri okuyacak kişilerin çoğunun Google arama motorundan gelecek olmasıdır.

Unutma ki, SEO senin başarılı bir affiliate olmak için uygulaman gereken en önemli stratejidir. Bunun da yolu kaliteli içerikler yazmaktan geçer. Blogunda paylaşacağın makaleleri özenerek yazman sitenin SEO sıralamasına ciddi şekilde olumlu etkileyecektir.

Şimdilik makalemizi burada noktalıyoruz.

Affiliate marketing yapmak istiyorsan blogumda paylaşacağım makaleleri takip etmeye devam etmeni öneririm.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!