İnternette var olmak bir site açmak ile mümkün değildir. Var olan internet sitesi sayısının milyarı aştığı günümüzde bu kadar site yığınının içinden sıyrılmak gerçekten farklı olmak ile mümkündür. İnternet sitesi ile varlığını hissettirmek isteyen site sahipleri çeşitli teknikleri kullanarak diğer sitelerin önüne geçmeye çalışmaktadır.

İnternette diğer sitelerden seni ayıran kullandığın teknikler ve izlediğin yoldur. Mevcut ortamda bütün siteler arasında ilk sıralara girebilmek için yapılması gereken arama motorlarında ilk sıralara çıkmak olmalıdır. İnternet kullanıcıları arama motorlarını kullanarak istediklerini elde etmeye çalışırlar. Arama motorlarında çıkan sonuçların ilk birkaç tanesi, en fazla ilk sayfadaki siteler kullanıcılar tarafından dikkate alınmaktadır. Arama motorlarında ilk sıralara çıkmanın tek yolu vardır. O da SEO tekniklerini uygulamaktır.

SEO teknikleri ister SEO uyumlu url ister başka yollar ile olsun bir sitenin arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayan yöntemlere verilen isimdir. SEO teknikleri ile kısa sürede arama listelerinde yukarılara tırmanarak, daha çok müşteriye ulaşmak ve daha çok satış yapmak mümkündür. Birçok firma SEO teknikleri ile satışlarını katlamış durumdadır.

SEO tekniklerine genel bir bakış atıldığında şu başlıkların önemli olduğu görülmektedir. Öncelikle iyi bir SEO çalışması için uygun anahtar kelimelerin seçilmiş olması gerekmektedir. Google sitenizi indekslerken kullandığınız anahtar kelimelere dikkat etmektedir. Müşteri kitleniz ile ilgili anahtar kelimeler kullanmanız doğru müşterileri sitenize çekmeniz anlamına gelmektedir.

SEO tekniklerinden bir diğeri de ürün başlıklarıdır. Diğer sitelerden farklı ürün başlıkları kullanman ürünlerini arama motorlarında ön plana çıkaracaktır. Bunun yanında kullanıcı dostu bir siten var ise bu durum hem kullanıcıların hem de arama motorlarının hoşuna gidecektir. Tüm bunların yanı sıra SEO uyumlu url arama motorları için önemli bir diğer kriterdir.

 

SEO Uyumlu Url Neden Önemlidir?

 

Her sitenin ulaşılabilir bir adı vardır. Mesela bizim sitemize ulaşmak için tarayıcıya affiliatemarketingsistemi.com yazmak gerekmektedir. Bu isim sitenin url’sidir. Anasayfanın yanında sitede bulunan tüm içerikler bir url’ye sahiptir. Bu url’lerin hepsinin arama motorları için bir anlamı vardır. Görsel url’lerinin bile…

URL yapılarını inceleyecek olursak;

“affiliatemarketingsistemi.com/seo-tekniklerini-ogren”

Url’si doğru yapılandırılmış bir url’dir.

“affiliatemarketingsistemi.com/seoteknikleriniöğren”

Gibi bir url yapısı ise kullanıcı için ve arama motorları için kullanışsız bir url’dir. Bu tür url’ler sitenin Google sıralamalarını olumsuz etkiler.

Url yapılarında kullanılan *, % gibi işaretler de sitenin SEO puanını olumsuz etkilemektedir.

Arama motorları sitene bakarken temelde üç değeri baz alır. Arama motorlarının dikkat ettiği bu üç şey, sitenin başlığı, sitenin meta değeri ve sitenin url yapısıdır. Bu nedenle anlaşılır url yapıları kullanmak SEO dostu siteler için önemli bir detaydır. Bunun yanında url yapılarını çok aranan kelimelerden oluşturmak tıklanma oranlarını ve arama motorlarındaki sıralamanı olumlu etkileyecektir.

 

SEO Uyumlu Url İle İlgili Sık Yapılan Hatalar Şunlardır:

 

Birçok internet sitesi sahibi url oluştururken ana sayfaya giden birden fazla url oluştururlar. Bazı internet sitesi sahiplerinin farkında olmadan yaptığı bu hata arama motorlarının siteni spam olarak algılamasına neden olabilmektedir. Arama motorları algoritmaları aynı içeriğe sahip farklı url değerlerini gördüklerinde sitene kopya içerik muamelesi yapmaktadır. Bunun yolu tek url dışındakileri sitene 301 yönlendirmesi ile yönlendirmek olmalıdır.

Url yapılandırmasında dikkat edilecek bir diğer husus da https kullanmaktır. Günümüzde birçok internet sitesi http kullansa da Google sitelere https kullanmayı tavsiye etmektedir. Url yapını https olarak yapılandırmak faydana olacaktır.

Url kullanırken parametre kullanma. Bunun yanı sıra url yapılarında kullanılan # karakterinden sonrası Google arama motorlarınca taranmamaktadır. Bundan dolayı alt sayfaları yapılandırırken bu karakteri kullanmak faydana olmayacaktır. Ayrıca url yapılandırırken Türkçe karakterler kullanmamalısın. Url içinde her zaman İngilizce karakterler kullanılmalıdır. SEO uyumlu url için bu kurallara uymak gerekmektedir.

 

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!