Google, bazı dönemlerde algoritma güncellemeleri yaparak bazı iyileştirmeleri hedefler. 2017’nin ilk yarısında, siteler ve sıralamaları üzerinde meydana gelen değişikliklerle birlikte yeni bir güncellemenin sinyalleri verildi. Google’ın onaylanmamış bu son güncellemesi, Google Fred Güncellemesi ismiyle anılmaya başlandı. Google Fred SEO Güncellemesi etkilerini, arama sonuçlarında meydana gelen bazı değişiklikler ve site trafiklerinde görülen inişli çıkışlı dalgalanmalarla gösterdi.

Google’ın yeni güncellemesiyle birlikte çok sayıda internet sitesi etkilendi. Bu etkiler, SEO ve pazarlama dünyasında büyük ses uyandırdı. Birçok site, güncellemenin yavaş yavaş yapılmaya başlandığı dönemlerde %50 ile %90 arasında trafik düşüşü yaşadı. Bu güncellemenin hedef aldığı sitelerin ortak yönleri belliydi aslında, içerik ve kalite yönünden zengin olan siteler güncellemeden fazla etkilenmedi.

 

Google Fred Güncellemesinden Hangi Siteler Etkilendi?

 

Fred güncellemesinden etkilenen siteler, Black-hat SEO uygulayan, spam ve kurnaz online pazarlama stratejileri izleyenlerdi. Bu siteleri şu şekilde tanımlayabiliriz; daha düşük değerli ancak yüksek getirili siteler. Bu siteler kullanıcı dostu olmayan, iletişim aracı özelliği taşımayan ve kazanç üzerine yoğunlaşan sitelerdir.

Sitelerin bir diğer ortak özelliği; zayıf ve kalitesiz içeriğinin yanı sıra, reklam kullanma sınırlarını da zorlayarak reklam gelirlerini artırma amacı taşımasıydı. Google bu tarz kurnazlıklarla ilerleyen sitelerin önünü kesmek için adımlar attı. Gelen bildirimler ve şikâyetlerin işaret ettiği siteler, büyük çoğunlukla bu şekilde kalitesiz içerik sunan sitelerdi.

Kullanıcıya yardım etmekten ziyade, tamamıyla reklam gelirlerini öncelik haline getirerek tanıtım yazıları ve reklamlar sunan bu sitelerde hit sayısında büyük düşüşler yaşandı. Google’ın sevmediği ve elediği şeylerden birinin kalitesiz içerikler olduğu, SEO tekniklerine aşina bireyler tarafından zaten biliniyor.

Google Fred Güncellemesinden etkilenen sitelerden büyük kısmını, bağlantı satan siteler oluşturdu. Affiliate Marketing yapan bu siteler tüm siteler için ortak olmasa da, etkilenenler içinde büyük bir yere sahip. Bu siteleri genel olarak özetlersek; reklam amaçlı, zayıf ve yetersiz içerikli, anahtar kelimelerle doldurulmuş, anlamsız ve bilgiden yoksun SEO metinleriyle dolu, güncel olmayan siteler.

 

Google Güncellemelerine Karşı Yapılması Gerekenler

 

Google Fred Güncellemesi her siteyi hedef alan bir algoritma özelliğinde değildi. Bu yüzden, kendi siten için kötü haber anlamı taşımıyor. Özenli ve kaliteli içeriklere sahip, reklamı belirli ölçülerde kullanan, kullanıcıyı bilgilendirmek ve kullanıcıya yardım etme amacına sahip kaliteli bir siteye sahipsen; tam tersi Fred Güncellemesi gibi Google’ın uyguladığı algoritmalar senin için iyi haber anlamına gelebilir.

Site trafiği ve SEO sıralamasında düşüş yaşayan birçok sitenin yanı sıra, artış yaşayan siteler de vardı. Bu sitelerin büyük çoğunluğunun okuyuculara bilgilendirme amaçlı kaliteli içerikler sunan, teşvik edici ve reklam olduğu belli, ancak rahatsız edici olmayan reklamlara yer veren siteler olduğu görüldü.

SEO uyumlu ve doğru tekniklerle oluşturulmuş kaliteli bir siteye sahip olmak, emek isteyen ve meyvelerini toplamak için sabırla beklenmesi gereken bir süreç. Ancak doğru adımlarla ilerleyerek, amacına uygun, Affiliate Marketing yöntemlerine karşı da dikkatli hareket ederek güzel sonuçlar elde edebilirsin. Amacın öncelikle siteni reklam ve linklerle doldurarak kazanç elde etmek değil de kullanıcıya yönelik olmalı Google’ın Fred Güncellemesi gibi uyguladığı algoritmalardan zarar görmek bir yana avantaj sağlayabilirsin.

Google her zaman internet sitesi sahiplerine ve yöneticilerine, kullanıcı deneyiminin temel alınması gerektiğini söyleyerek, Fred Güncellemesi gibi internet sitelerine sınırlama koyan adımlarını da buna yönelik atıyor. Google Fred SEO Güncellemesi ile olumsuz özelliklere sahip siteler zararlı çıkarken, tam zıttı özelliklere sahip birçok site sıralamada yukarıları çıkarak fayda sağladı.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!