Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Kullanarak Mobil Açılma Hızını Artır!

google hızlandırılmış sayfalar

 

Google tarafından 2015 yılının Ekim ayında yeni bir teknoloji dünyaya duyuruldu. Teknolojinin adı Accelerated Mobile Pages Project. Google AMP tam olarak ne işe yarıyor?

Bir web sitesinin mobil üzerinde açılması masaüstüne göre çok daha uzun sürebiliyor.

Özellikle de internet bağlantısının yavaş olduğu yerlerde… Eğer internet bağlantısı yavaşsa mobil üzerinden bir web sitesine erişmek için beklememiz gereken süre daha da uzuyor.

Bu durum web siteleri için tam bir kabusa neden oluyor. Çünkü artık web sitelerini akan ziyaretçi trafiğinin %55-60’ından fazlası mobilden geliyor.

Mobilden gelen ziyaretçiler 3-4 saniye boyunca sitenin açılmadığını göründe siteyi terk ediyor. Bu şekilde potansiyel birçok müşteri mobil üzerinden kaybediliyor.

Bu kayıpların yaşanmaması için Google AMP teknolojisini yayınladı. Mobil kullanıcı deneyimini arttırmak için Google’ın attığı bu adım daha şimdiden web dünyasında çok ses getirdi. Şimdi biraz da teknik detaylara göz atalım.

 

Google AMP Hakkındaki Teknik Bilgiler

 

Açık kaynak kod sistemine sahiptir. Sitesine AMP eklemek isteyen herkes Google’ın belirlemiş olduğu AMP yönergelerini izleyerek bunu yapabilir. Siten %100 mobil uyumlu olsa bile bu teknoloji sana her açıdan avantaj sağlayacak.

Çünkü siteni AMP uyumlu yaptığın zaman ziyaretçiler artık sitene mobil üzerinden çok daha hızlı ulaşır. Bunu sağlayan nedir?

Google bunun için kendi Cache sistemini kullanır. Ziyaretçi mobilden sitenin linkine tıkladığı anda bu sayfa Google sunucusu üzerinden yüklenir. Üstelik AMP uyumlu sayfalarda açılma hızını düşüren gereksiz Javascript gibi kodlar yer almaz.

AMP ziyaretçiye gösterilmek istenen sayfanın en az bileşenle açılmasını sağlar. Bu sayfalar oldukça sade bir görselliktedir.

Zaten AMP’nin amacı da budur. Daha az bileşen, daha hızlı erişim…

 

WordPress Kullanıcıları İçin Google AMP Teknolojisini Kullanmak Çok Daha Kolay!

 

“Accelerated Mobile Pages” eklentisini yükleyerek birkaç dakika içinde wordpress altyapısına sahip siteni Google AMP uyumlu hale getirebilirsin. Bu eklenti ile web sitendeki tüm yazıların URL’lerinin sonuna “/amp” eklenerek bütün yazılarının AMP versiyonu oluşturulacak.

Yazılarının yanında istersen sitendeki sayfalar için de AMP versiyonu oluşturabilirsin. AMP yazıları ve sayfaları istediğin şekilde düzenleyebilmek istiyorsan bir eklenti daha yüklemen gerekiyor. Bu eklentinin ismi: “AMP for WP”.

Bu eklentiyi aktive ettiğin zaman admin panelinde “AMP sekmesinin ortaya çıktığını göreceksin. Buradan gerekli düzenlemeleri yapmaya başlayabilirsin.

 

 

Burada “General” sekmesine tıklayarak eklentinin ayarlarını yapmaya başla:

 

 

Bu bölümden sitene bir logo ekleyebilir, sitenin AMP versiyonunu Google Analytics’e bağlayabilirsin. AMP sayfalarının tasarım rengini değiştirebilir, footer bölümüne istediğin bir metin bölümü ekleyebilirsin.

“Notifications” sekmesinden AMP sayfaları ziyaret edenlere “Bu sitede çerezler kullanılmaktadır.” Şeklinde uyarı veren bir popup gösterebilirsin.

“Advertisements” sekmesinden sitenin AMP versiyonuna AdSense özelliği ekleyebilirsin. Böylece sitenin AMP versiyonundan Google kazançları elde edebilirsin.

 

 

“Single” sekmesinden yazılarının AMP formatı üzerinde değişiklikler yapabilirsin. Resimleri, yorumları ve daha fazlasını yazı içinde göstermeyi ya da gizlemeyi tercih edebilirsin.

 

 

“Structured Data” sekmesinden sayfaların için yükseklik ve genişlik değeri girebilirsin.

“Custom CSS Editor” sekmesinden AMP sayfalarının tasarımlarını CSS kodlarıyla değiştirebilirsin.

Bütün bu değişiklikleri yaptıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklamayı unutma. Yaptığın bu değişikliklerin hepsini kaydetmen gerekiyor.

 

WordPress Siten İçin AMP Sayfalar Menüsü Oluşturmak

 

Bu eklenti sayesinde AMP sayfaların için yeni bir menü ekleme imkanın var. Bu menüyü oluşturmak için izlemen gereken adımlar:

“Appereance” ——-> “Menus” ——-> “Create Menu”

 

 

Bir sonraki ekranda “AMP Menu” seçeneğine tıklıyorsun.

 

 

Bu aşamadan sonra menüde olmasını istediğin sayfaları veya yazıları seçerek menünü oluşturuyorsun.

NOT: Bu menü sadece AMP sayfalar için gösterilir.

 

Google AMP Hakkında Son Sözler

 

WordPress siteler için Google AMP teknolojisini kullanmak çok kolaydır. 5 dakika içinde web siteni tamamıyla AMP uyumlu hale getirebilirsin.

Ziyaretçilerine daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak istiyorsan siteni mutlaka AMP uyumlu yap.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!