Freelancer denildiğinde insanların gözünde evinin rahatlığında azcık çalışan günün geri kalanında yatan bir insan profili canlanıyor. Freelance çalışmanın “On dönüm bostan yan gel yat Osman!” tarzı bir hayat olduğu zannediliyor.

Freelance çalışma tarzının tabi ki ofis ortamındaki çalışma tarzına göre birçok avantajı var. Ama zaman kazanma konusunda kafasını kullanmayan bir freelancer, günün büyük bir bölümünü işe harcamak zorunda kalabilir. Ve gün içinde kendine ayıracak 3-4 saati bile kalmayabilir.

Halbuki zaman tasarrufu sağlamanın yollarını bilen tecrübeli bir freelancer hem işleri daha kısa sürede verimli bir şekilde tamamlar, hem de kendine ayırabileceği bolca serbest zaman yaratır.

İş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence disiplinini benimseyememiş bir freelancer için iş hayatı gerçekten can sıkıcı olabilir. Disiplin sahibi, çalıştığı süre boyunca aldığı işin hakkını vermeye çalışan fakat işi tamamladıktan sonra zamanını dinlenmek ve eğlenmek için ayırmasını bilen kişileri biz başarılı freelancer olarak tanımlarız.

Freelancer olarak çalışıyorsan, gün içinde kendine ayıracak yeterince serbest zaman kalmadığından şikayetçiysen vereceğimiz tavsiyeleri mutlaka uygula. Göreceksin ki hem iş hayatında hem de sosyal hayatta çok daha başarılı olacaksın.

Freelancer olarak sana gün içinde zaman kazandıracak kilit noktalar nelerdir? Bunları anlatmaya başlayalım.

 

#1 Televizyon Açıkken İş Yapma Alışkanlığına Son Ver

 

Freelancerların çoğu iş yaparken bir yandan da televizyon izleme alışkanlığına sahip. Canının sıkılmaması için TV açan freelancerlar bu şekilde ne kadar çok zaman kaybettiğinin farkında bile değil.

Bir yandan televizyona bakınıp bir yandan iş yapmaya çalışırsan hem dikkatini işe vermekte zorlanırsın. Dikkatini veremediğin için işi tamamlaman daha uzun sürer. Üstelik dikkat eksikliği, yaptığın işi maksimum performansla tamamlayamamana neden olur.

“İş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence.” Benimsemen gereken prensip bu olmalı.

 

#2 Çalışırken Telefonu Bir Kenara Bırak

 

Bir freelancer olarak, çalışırken bir yandan da gelen mesajları ve aramaları kontrol ediyor olabilirsin. Facebook ve Instagram’da gezinerek bir yandan işle bir yandan da sosyal medyayla ilgilenmeyi seviyor olabilirsin.

Ama iş sırasında telefonla ilgilenmen de dikkatini zayıflatır ve işleri tamamlamak için çalışman gereken süreyi uzatır. Bu nedenle çalışırken telefonu birkaç saatliğine kenara bırakmalısın.

 

#3 Müşterilerin Sorularına Cevap Şablonları Hazırla

 

Satış ortaklığı yaparken bloguna gelen müşterilerden birçok soru alabilirsin. Müşteriler ürünleri satın olmadan önce sana bazı sorular sormak isteyebilir. Belki bir sorununu seninle paylaşacak ve senden yardımcı omanı bekleyecek. Veya ürünle ilgili merak ettiği bir soruyu soracak. Bunlar oldukça normal şeyler.

Zamanla müşterilerin bazı soruları tekrar tekrar sorduğunu fark edeceksin. Bunu fark ettiğinde müşterilerin sorularına “Kopyala Yapıştır” yöntemiyle hızlı bir şekilde cevap vermeni sağlayacak cevap şablonları hazırlayabilirsin.

Bu şekilde, mesajlaşırken harcadığın zamandan da tasarruf sağlamış olacaksın.

 

#4 Günlük Çalışma Programı Yap

 

Bunun biraz sıkıcı olduğunun farkındayım. Ama gün içinde çalışman gereken saatlerin, yapman gereken işlerin bir listesini yaparsan “Bir sürü iş var hangi birini ne zaman yapayım?” kaygısından kurtulmuş olursun.

Hangi saatte ne yapacağın belli olur ve işlere odaklanman çok daha kolaylaşır. Bu şekilde geriye dinlenmek için ayırabileceğin daha fazla zaman kalır. Verimli çalışmak istiyorsan günlük program yapman faydalı olacaktır.

 

#5 Uyku Süreni Azalt ve Uyku Kaliteni Arttır

 

Freelance çalışıyorsun diye günün 10-11 saatini uykuya ayırmaya başladıysan bundan hemen vazgeçmeni tavsiye ederim. Şu hayatta günün yarısını uyumaya ayıracak lüksümüz yok. Daha az uyuyup daha çok yaşamalısın.

10-11 saat kalitesiz bir uyku uyumaktansa 7-8 saat kaliteli uyku uyuman hayatına çok daha fazla şey katacaktır. Bu şekilde daha enerjik olursun, çalışmak ve yaşamak için geriye daha fazla zaman kalır.

Uyku kaliteni arttırmak için yatmadan önce kafanda dönüp duran düşüncelerden kurtulmanı tavsiye ederim. Yatmadan önce yapacağın 10 dakikalık bir meditasyon, kafanı gereksiz yere meşgul eden düşünceleri zihninden uzaklaştıracaktır.

Yatmadan önceki 1-2 saat çay, kahve gibi içecekler içmemeye özen göster. Ilık bir süt içerek yatağına yat. Bu şekilde uyku kaliteni maksimuma çıkarabilirsin.

Freelancer hayat tarzı yaşadığın için ne kadar şanslı olduğunun farkında ol. Ama bunun rehavetine kapılarak hayatını uykuya teslim etme, zamanı verimli kullan…

Şunu unutmayalım ki;

Para her zaman kazanılır, ama boşa geçen zaman bir daha geri gelmez. O nedenle sevgili dostlarım, freelancer olarak hem işimizde hem de günlük hayatımızda vakti verimli kullanalım.

 

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!