domain seçimi yapmak

 

Doğru domain seçimi affiliate marketing için hayati derecede önemlidir. Eğer yanlış domain seçimi yapar ve o yanlış üzerine bir web sitesi inşa edersen o site üzerinden kazanç elde etmen zorlaşır.

Neden?

Diyelim ki kaydolduğun affiliate ağından İngilizce eğitimiyle ilgili bir ürün belirledin. Ürünü tanıtmak için bir web sitesi kurmaya karar verdin. Araştırma yapmadan aceleyle kafana göre bir domain aldın.

Web siteni o domain üzerine kurdun. Aylar geçti, o kadar emek vererek toplamda 40-50 tane makale yazarak sitene ekledin. Sonra satışların patlamasını bekliyorsun.

Daha çok beklersin…

Eğer aşağıda anlattığım noktalara dikkat etmeden kafana göre domain alıyorsan, internetten para kazanma hayalleriyle tutuşan ama yol yordam bilmeden iş yapan o büyük kitlenin arasına adını yazdırdın demektir. Seni tebrik ederim.

Bu hataya düşmemek için domain seçimi yapma konusunda bazı püf noktalarını öğrenmen gerekiyor.

 

En İyi Domain İsmini Seçmenin 5 Altın Kuralı:

 

Ürün tanıtmak için bir blog açmaya karar verdiğinde isim arama süreci gerçekten streslidir. Seçeceğin isim o bloğun kimliği, marka ismi olacağı için tüm dikkatini vererek internette araştırma yapman gerekir.

Hele ki bu süreçte nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyorsan, o zaman domain ismi seçme süreci daha da stresli bir hale gelir.

Bu durumları yaşamak istemiyorsan işte sana domain seçimi konusunda 5 altın kural:

 

#1 .COM ya da .NET Uzantısını Kullan 

 

Bir tanıtım blogu kuracağın zaman domain ismine karar verdikten sonra domainin .COM ya da .NET uzantısının boş olup olmadığını kontrol etmelisin.

Eğer seçtiğin ismin bu uzantıları daha önceden alınmışsa başka bir domain ismine yönelmelisin. Bu uzantıların SEO açısından çok daha faydalı olduğu tecrübelerimle sabitlenmiştir.

Tabi ki seçtiğin domain isminin ilk olarak .COM uzantısının boş olup olmadığını kontrol etmelisin. Çünkü bu domain uzantısı insanların aklında çok daha kolay kalır. Ve çoğu akıllı telefonun klavyesinde “.COM” ifadesi vardır.

Eğer bir ismi çok beğendiysen .COM uzantısı dolu ama .NET uzantısı boşsa onu alıp websiteni kurabilirsin.

Ama şunu unutma: İlk bakacağın uzantı .COM’dur. 

Dikkat: “.PRO” “.İNFO” “GEN.TR” “WEB.TR” gibi uzantılardan kesinlikle uzak dur.

 

#2 Anahtar Kelime Kullan

 

Anahtar kelime domain isminin belirlenmesinde kritik öneme sahiptir. Domain isminde kullandığın anahtar kelime arama motorlarına sitenin hangi konuyla ilgili olduğunu anlatır.

Üstelik bu blog bir de kaliteli makalelerle donatılırsa Google sıralamalarında yükselmen çok daha kolay olacaktır.

Hangi konuda web sitesi kurmak istiyorsan o konuyu özetleyen, aynı zamanda da insanlar tarafından her ay düzenli olarak aranan anahtar kelimeleri kullan.

 

#3 Domain İsmini Kısa Tut

 

Anahtar kelime domain seçimi için çok önemlidir ama bunun yanında ismin kısa olmasına da dikkat etmelisin. Kısa isimler her zaman daha akılda kalıcıdır. Web sitenin ismini maksimum 3 kelime içersin.

İdeali 2 kelimedir. “affiliatemarketing.com” gibi… Bu ideal olandır. Ama her zaman 2 kelimeden oluşan güzel bir domain bulman maalesef mümkün değil.

Bizim sitemizden örnek verecek olursak, bu domain adı dolu olduğu için anahtar kelime analizi yaptım ve “affiliatemarketingsistemi.com” alan adını seçtim. Eğer aradığın alan adı boş değilse ona alternatif 3 kelimeden oluşan bir anahtar kelime  seçebilirsin.

 

#4 Anahtar Kelime Analizini İyi Yap

 

Domain ismi için Google’da aranan bir kelime öbeği bulmaya çalışmanı tavsiye ederim. Eğer bir marka yaratacaksan özgün marka isimleri yaratman daha iyi olacaktır. Ama bir affiliate blogu kuruyorsan insanlar tarafından aranan odaklı anahtar kelimeleri domain adı olarak seçmen seni daha kısa sürede başarıya ulaştırır.

İngilizce eğitimi konusunda ürün tanıtımı yapacaksan “ingilizcevideoluegitim.com” ürün satışı yapmak için odaklı bir alan adı olacaktır.

Anahtar kelime analizi yapmak, arama hacimlerini öğrenmek için Kwfinder ve Google Keyword Planner analiz araçlarını kullanabilirsin.

Affiliate marketingte odaklı anahtar kelime kavramı çok önemlidir. Eğer insanlara satış yapmayı planlıyorsan domain seçimini bu amaca uygun şekilde yapmalısın.

İngilizce konuşmayı öğreten bir eğitim seti tanıtacaksan “ingilizceceviriteknikleri.com” gibi bir domain almamalısın. Bu şekilde konuyu sadece çeviriyle sınırlarsın ve çeviri konusunu araştıran insanları sitene çekersin. Bu domain tanıttığın ürüne uygun olmaz.

Bunun yerine “ingilizceegitim.com” alabilirsin. Bu isim daha odaklıdır. Çünkü bizim amacımız ingilizce konuşmayı öğreten bir videolu eğitimi satmak.

Ama bu isim videolu dersler değil de eğitim görebileceği bir İngilizce kursu arayanları da kapsar.

“ingilizcevideoludersler.com”

“ingilizcevideoluegitim.com”

Gibi domain adları çok daha odaklıdır. Bu anahtar kelimeyi aratan kişiler zaten İngilizce videolu dersler aramaktadır. Bu anahtar kelime üzerinden sitemize gelen kişilere ürünü satmamız çok daha kolaydır.

 

#5 Kelimeler Arasında Tire (–) İşaretini Kullanma

 

Domainin içinde yer alan kelimelerin arasına asla tire (-) işaretini kullanma. Bu hem çirkin bir görünüm oluşturur, hem kullanıcının aklında kalması zordur. Çünkü bu normalin dışında bir durumdur.

Örnek: “ingilizce-videolu-egitim.com

İnsanlar site ismini aklında tutarken kelimelerin arasında tire olduğunu aklında tutamaz. Tire işaretiyle kelimelerin birbirinden ayrıldığı bir domain ismi arama motorları için de güzel bir yapı değildir.

Bu hataya asla düşme.

 

Domain Almak İçin En İyi Platform Neresidir?

 

Domain alabileceğin birçok platform bulunmaktadır. Alan adı satan birçok yerli yabancı web sitesi var.

Benim önereceğim site: GODADDY.com

Kampanya zamanlarına denk gelirsen burada 2-3 TL’ye bile domain satın alabilirsin.

İyi araştır, alan adı satın almadan önce 10 kere düşün. O websitesine 1-2 yıl çalışma yapacağını aklından çıkarma.

Emeklerini doğru isim üzerine harca…

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!