blog yazarlarına tavsiyeler

 

Kaliteli İçerikler Hazırlamanın En Önemli 7 Kuralını Öğren!

 

Her blog yazarı ürettiği içeriklerin okuyucular tarafından sevilmesini ister. Kaliteli içerikler hazırlayarak okuyucuların daha çok ilgisini çekmek ister. Fakat çok azı bunu başarabilir.

Bunu başarabilenlerle başaramayanlar arasında göze çarpan önemli birkaç fark vardır.

İlk olarak bu farklardan bahsetmek istiyorum. Kaliteli içerik hazırlama konusunda yetenekli olan blog yazarlarını incelediğimizde aşağıdaki kuralları uyguladıklarını görürüz.

 

#1 Yazdığın Konu Hakkında Heyecanlı Olmak

 

İçerik hazırladığın konuyla ilgili içinde bir heyecan duymuyorsan, hakkında yazı yazdığın konu seni heyecanlandırmıyorsa ortada bir sorun var demektir. Başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsan yazdığın yazıları büyük bir heyecanla yazmalısın.

Sendeki o heyecan duygusu okuyuculara geçmediği sürece blogunda hep bir eksik olacak.

 

#2 SEO Uyumlu İçerik Yazmak

 

Blog yazıları yazarken içinden geldiği gibi yazmak okuyucularla samimiyet kurmanın temel prensibidir. Fakat bunu yaparken belli başlı kurallara dikkat etmezsen yazdığın samimi içeriği sadece kendin okursun. Neden?

Bir yazının SEO uyumlu olmasını sağlayan kurallara uymazsak yazımızın Google arama sonuçlarında iyi konumlarda çıkması imkansız hale gelir. Arama motoru üzerinden birçok kişinin yazımızı ziyaret etmesini istiyorsak SEO kurallarına dikkat etmeliyiz.

 

#3 İçeriği Arama Motorları İçin Değil Okuyucular İçin Hazırlamak

 

Bazı blog yazarları SEO uyumlu yazı yazmayı, yazıyı anahtar kelimelerle doldurmak zannediyor. Anahtar kelimeler yazımızın Google sıralamalarında üst sıralarda çıkması için oldukça önemlidir. Bunu asla inkar edemeyiz.

Ama yukarılarda çıkacağım hevesiyle yazını anahtar kelimelerle doldurursan hem yazının akıcılığı kaybolur. Hem yazıda vermek istediğin mesaj tam olarak anlaşılamaz. Hem de okuyucular yazını okumaktan sıkılacağı için blogunu kısa sürede terk eder.

Dolayısıyla SEO konusunda puan kaybedersin. Kaş yapacağım derken göz çıkarma.

 

#4 İçeriğe SEO Sıralamasının Yükselmesi İçin Zaman Tanımak

 

Kaliteli içerikler yazdığın zaman o içeriğe kısa sürede birçok ziyaretçinin gelmesini beklemek yapabileceğin en büyük yanlışlardan biridir. Bu beklentilerden hemen sıyrılmanı tavsiye ederim, özellikle blogun 1 yıldan daha kısa süredir açıksa…

Bir blogun kendini toparlayabilmesi, çok sayıda ziyaretçi alabilmesi için minimum 9 ay-1 yıl gibi bir süre gereklidir. O nedenle yazdığın kaliteli içeriklerin kısa sürede hit almasını beklemek saçma olacaktır. Bloguna ve yazılarına zaman tanı!

 

#5 H1 H2 H3 Başlık Hiyerarşisine Dikkat Etmek

 

SEO uyumlu yazı yazmak ve içeriğinin kalitesini arttırmak için uygulaman gereken en önemli kurallardan biri budur. Eğer içerik hazırlarken bir adet başlık atar gerisini sadece düz yazıyla doldurursan okuyucunun yazıya konsantre olması zorlaşır. Bu da ziyaretçilerin kısa sürede yazını terk etmesi anlamına gelir.

Bunun olmasını istemiyorsan okuyucunun dikkatini her daim canlı tutmalı, yazılarını sonuna kadar okumasını sağlayacak bazı stratejiler uygulamalısın. H1,H2,H3 başlık hiyerarşisi kullanmak gibi…

 

#6 Yazıları 1-2 Gün Bekletmek ve Yayınlamadan Önce Tekrar Gözden Geçirmek

 

Bir içerik hazırladıktan sonra onu sıcağı sıcağına yayınlamanı tavsiye etmem. 1-2 gün bekletip yazıyı tekrar okuman içeriğinin kalitesinin daha da artmasını sağlayacaktır. Bu şekilde hem yapmış olduğun imla hatalarını düzeltmiş hem de daha farklı düşünen bir zihinle yazını objektif olarak tekrar gözden geçirmiş olursun.

Yazına her zaman sadece kendi gözünden değil, dışarıdan objektif bir gözle de bak. Bu şekilde kontrol ettikten sonra yayınla.

 

#7 Google Analytics İstatistiklerine Dikkat Etmek

 

Zaman geçtikçe bloguna daha çok ziyaretçi gelmeye başlayacak çünkü blogun arama sonuçları sıralamalarında zamanla yükselecek. Bu noktada analytics aracının istatistiklerini incelediğinde bazı yazılarının diğerlerine göre çok daha fazla ziyaretçi çektiğini fark edeceksin.

Bu veriler doğrultusunda sitene en çok ziyaretçi çektiğini gördüğün konu hakkında daha fazla içerik üretmeye başla. O yazında kullandığın üsluba da dikkat et çünkü o yazının çok okunmasında mutlaka yazış tarzının da etkisi vardır.

Bu 7 kurala dikkat ettiğinde, kaliteli içerikler üretmek senin için çok daha kolay olacak. Bu ipuçları blogunun daha çok ziyaretçiye ulaşmasını sağlayacak.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!