Affiliate marketing yaparak düzenli bir gelir elde etmek istiyorsan sahip olman gereken bazı özellikler var. Bu işin özü yazarlıktan gelir. Eğer yazarlık yapabileceğini düşünmüyorsan, yazı yazmak sana keyifli bir hobi gibi değil de, saatlerce işkence çektiğin, keyif almadığın bir külfet gibi geliyorsa o zaman bu sektöre girerken iki kere düşün.

Çünkü yazarlık becerin yoksa ürün tanıtım yazılarını yazdırabileceğin kaliteli bir yazar bulman gerekecek. Ve bu sektörde başarıya ulaşmak için daha fazla emek harcamak durumunda kalacaksın.

Blog yazarlığı yapmaktan keyif alıp almadığını, bu konuda yetenekli olup olmadığını anlayabilmek için de şunu yapman gerekiyor:

 

Kendine en 3-4 ay zaman tanı ve bu dönemde aktif bir şekilde yazı yazmayı sürdür!

 

Yazarlık doğuştan kazanılan bir beceri değildir. Yazarlık yeteneği zamanla geliştirilebilir ve bu iş zamanla sevilebilir.

Ben de bu sektöre ilk girdiğim zamanlarda boş zamanlarında blog yazarlığı yapan biri değildim. Aslına bakarsan yazarlık konusunda hiçbir fikrim yoktu. Web sitesi kurmak gibi şu anda çocuk oyuncağı olarak gördüğüm bir işlemi yapmak bile benim için imkansızdı.

Zamanla yazı yazma alışkanlığı kazandım, wordpress ve dijital pazarlama konularında günden güne kendimi geliştirdim ve sonunda da bu işi kendi mesleğim haline getirdim.

Affiliate marketing sektörünün sana göre olup olmadığını anlamak istiyorsan en az 3-4 ay blog yazarlığı yap ve sonuçları kendin gör.

Bu işi benimsedikten sonra da karşılaşacağın şeyleri sana önceden göstermek istiyorum. Çünkü birisi sana ileride yaşayacağın durumları anlattığında başarılı olma ihtimalin çok daha yüksek oluyor.

Başarılı olabilmen için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum!

Bu sektörden kazanç elde eden kişilere baktığımızda bazı aşamalardan geçtiklerini görüyoruz. Ben de aynı şekilde bu aşamalardan geçtim.

 

4 Aşamada Affiliate Marketing

 

#1 TEMEL BİLGİ BİRİKİMİ AŞAMASI (3-4 AY)

 

 

Eğer daha önceden hiç bloggerlık yapmadıysan, web sitesi kurma ve yönetme konusuna yabancıysan affiliate marketing yapmaya başladığın andan itibaren ilk 3-4 ay bloggerlık ve temel teknik bilgileri öğrenmeye gidecek.

Web sitesi kurma konusunu kesinlikle öğrenmelisin. Bir web siten yoksa ortada yazılarını paylaşacağın bir platform da yok demektir. Aynı zamanda affiliate makaleleri yazmayı da öğrenmelisin çünkü web siten olsa bile ürünleri satmanı sağlayacak kaliteli makaleler yazamıyorsan kurduğun web sitesinin bir anlamı olmayacak.

3-4 aylık süreçte ufak ufak birkaç satış yapmaya başlayacak seviyeye gelebilirsin. Zaten bu süreçte ancak başlangıç seviyesindeki bilgi birikimini kazanacaksın. Bu süreçte para kazanmaya değil, işin özünü kavramaya odaklan. Bloggerlık ve web sitesi kurma konusunda temel bilgileri kapmaya bak. Bu noktadan sonra satış yapıp para kazanma konusuna odaklanmaya başlayacağın bir aşamaya geleceksin.

 

#2 DİJİTAL PAZARLAMA AŞAMASI (4-12 AY)

 

 

Kurduğun web sitesi üzerinden satış yapabilmen için önce web sitene ziyaretçi çekmelisin. Bu nedenle 8-9 ay boyunca dijital pazarlama konusuna odaklanacaksın.

SEO ve blog yazarlığı konularında en güncel teknikleri öğrenerek web sitene ücretsiz trafik çekmeye başlayacaksın. Ücretsiz trafik sana kazanç getirecek en önemli kaynak olacak.

SEO teknikleriyle birlikte facebook pazarlaması, e-mail pazarlaması gibi teknikleri kullanmaya başlayacaksın.

 

SEO + Sosyal Medya Pazarlaması + E-Mail Pazarlaması = Affiliate Marketing Sektöründe Başarı

 

Bu kuralı öğrenmek için 1 yıl kadar zaman harcayacaksın. Ama tabi ki bu süre zarfında artık düzenli satış yapıyor olacaksın. Çünkü yazacağın blog yazıları Google arama motoru tarafından tamamen indekslenmiş ve bu sayede ürün tanıtım blogların Google’dan ücretsiz olarak ziyaretçi çekiyor olacak.

Google arama sonuçlarından bloguna gelen ziyaretçiler, makalelerini okuyup tanıtmış olduğun ürünleri senin affiliate linkin üzerinden satın alarak sana sana komisyon kazandırıyor olacak. Eğer 1 yıl boyunca düzenli bir şekilde çalışmalarını sürdürür, ortalama 5 ürüne tanıtım yapıp, her ürün için 1 web sitesi kurarsan, bu 12 aylık süreçte güzel gelirlere ulaşabilirsin.

Tabi ki bunu herkes başaramayacak. Herkes başarabilseydi zaten herkes yapardı. =)

Doğru bir stratejiyle, doğru ürünlere tanıtım yapmalısın. Ürün seçimine, hangi kategorilerdeki ürünlere tanıtım yapacağını iyi seçmelisin. Ve en önemlisi ürünlere odaklı trafik göndermelisin. Odaklı trafik, affiliate marketing sektöründe başarılı olmanın sırrıdır.

Bu arada hızlı bir şekilde ilerlersen 1 yıl içinde çok güzel rakamlar kazanmaya başlayabilirsin.

Sana tavsiyem ilk 1 yıl kurabildiğin kadar fazla web sitesi kur, yazabildiğin kadar fazla makale yaz hatta başka blog yazarlarına yazdır. Her ürün kategorisi için en azından 1 web sitesi kurmaya çalış. Çünkü ilk 1 yıl içinde yaptığın çalışmaların meyvelerini 2. Yılda fazla fazla alacaksın.

 

# 3 DÜZENLİ SATIŞ AŞAMASI (12-36 AY)

 

 

Web sitelerinin kurulduktan sonra Google arama sonuçlarında yukarılara çıkması zaman alır. İlk 1 yılda kuracağın blogların her gün düzenli olarak satış yapmaya başlaması 12-24 aylık süreç içinde gerçekleşecek. İlk yıl belli bir noktaya gelmiş blogların neredeyse hepsi haftanın her günü düzenli satış yapabilir seviyeye gelecek.

Fakat tabi ki bazı bloglarda istediğin verimi alamayabilirsin. Kurduğun her web sitesi bu performansa ulaşacak diye bir kural yok. Bazı siteler haftada bir satış yapabilir, bazıları 2 haftada bir…  Ama aralarından bazılarının her gün satış yapacağını sana garanti ediyorum. Yanlış ürün seçimleri yapmadığın ve bloglarını kalitesiz yazılarla doldurmadığın sürece bu seviyeye ulaşacaksın.

1 yıldan fazla süredir bu işle ilgilenmeye devam ettiysen zaten artık bu sektörün içindesin demektir. Bu dönemde ek gelir elde etmekten çok daha büyük hedefler koymaya başlayacaksın. Artık bunu full time bir iş olarak görmeye başlayacaksın.

İnan bana internet üzerinden para kazanmak çok çekici bir duygu… Bunun tadını 500-1000 TL düzenli bir kazanca ulaştığın zaman bile almaya başlayacaksın. Ve hep daha fazlasını isteyeceksin. Sana tavsiyem para kazanma hırsına esir olma, tabi ki bir şeyleri başardıkça daha büyük hedefler koy ama paradan çok sürece odaklan.

Burada önemli olan senin dijital pazarlama ve affiliate marketing konularında kendini geliştirmendir. Zaten bu süreçte affiliate marketing yaparak her ay düzenli gelir elde ediyor olacaksın. Kendini gerçekten harika hissedeceksin.

Çalışmalarına başladıktan sonraki 2. ve 3 yıl senin satışları takip etme yılın olacak. Artık gece gündüz online gerçekleşen satışları affiliate panelinden takip edeceksin. +2000-5000 TL arasında düzenli bir gelire ulaşmış olacaksın.

Tekrar söylüyorum doğru çalışmalarla bunu başarabilirsin. Yanlış stratejiler uygulayan birisi bunu asla başaramayacak.

 

# 4 USTALIK AŞAMASI (3. YILDAN SONRASI)

 

 

Artık wordpress, bloggerlık, dijital pazarlama ve affiliate marketing konularında uzmanlaşmış olacaksın. Bu noktadan sonra yeni stratejiler aramaya hatta yeni projeler üretmeye başlayacaksın.

Örneğin kendi dijital ürününü çıkararak kendi ürününü satmaya başlayabilirsin. Ya da başka bir sektörde proje üretip daha büyük işler peşinde koşabilirsin. Çünkü bu noktadan sonra hedeflerin çok daha büyük olmaya başlayacak.

Artık daha büyük işler peşinde koşacaksın, belki de yeni bir internet girişimi yapacaksın. En önemlisi de ne biliyor musun?

Kendi projelerini kendin finanse edebilir duruma geleceksin. İnternet üzerinden kazandığın düzenli gelirin bir kısmını yeni projelerine finansman yaparak kazancını daha da katlayacaksın.

Sana şu kadarını söyleyeyim, affiliate marketing sektöründe bu aşamaya geldiysen artık çalışma saatleri konusunda çok esnek olacaksın. Kurmuş olduğun altyapı zaten otomatik bir şekilde işliyor olacak.

Günde 1-2 saat web sitelerinle ilgilenerek bile kazancını arttırmaya devam edeceksin. Bu işin esas ödülünü bu aşamada alırsın. Bolca zaman, yeni projelere yatırım kaynağı…

Evinden az çalış, çok kazan prensibini bu aşamada uygulayabilir olacaksın. Verdiğin bütün emeklerini bu aşamada fazla fazla alacaksın.

Affiliate marketing sektörüne girdiğinde sabırlı bir şekilde yoluna devam edersen sen de bu meyveleri tadacaksın. Sabrın hiç tükenmesin, motivasyonun hiç bitmesin…

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!