Bu yazıda e-ticaretin bana göre en basit hali olan affiliate marketing kazanç modelinden bahsedeceğiz. Affiliate marketing sisteminin yapısını anlatacağız. Vakit kaybetmeden konumuza giriş yapalım!

Affiliate marketing internet üzerinden kazanç elde etmeye imkan sağlayan geleceğin mesleği diye tabir edebileceğimiz türden bir iştir.

Herhangi bir ürün sahibi olmadan veya herhangi bir ürün tedarik etmene gerek kalmadan kazanç elde etmene imkan sağlar. Çünkü affiliate dediğimiz kişiler başkalarının ürünlerini pazarlar. Bu kişilerin tek görevi ürün tanıtımı yapmaktır.

Affiliateler ürünle ilgili hiçbir aşamaya karışmaz. Sadece ürünleri pazarlar.

Bu işin en güzel yanı şudur:

Bir laptop ve internet bağlantısı olduğu sürece dünyanın neresinde olursan ol, bu işi yaparak hayatını sürdürebilmene imkan sağlar. Şunu bil ki; Burada affiliate marketing hakkında propaganda yapma amacım yok.

Çünkü ben hiçbir kazanç modelinin savunucusu değilim. Kendim yıllardır bu şekilde kazanç elde ettiğim için bu kazanç modelini insanlarla da paylaşmaya karar verdim.

5 yıllık deneyimim bu kazanç modelinin gerçekten işe yaradığına beni ikna etti. Günümüz dünyasında insanların farklı arayışlar içinde olduğunun farkındayım. İnsanlar sabahın erken saatlerinde kalkıp akşama kadar yoğun bir şekilde çalışmaktan ve emeğinin karşılığını alamamaktan sıkılmış durumda.

Halbuki insanlar internet üzerinden kazanç sağlayabilecekleri işler olduğunu ve bu işlerin nasıl yapıldığını öğrense belki de birçok kişi bu fırsatları değerlendirir. Sana dünyanın önemli bir gerçeğinden bahsetmek istiyorum: İnternet üzerinden sürdürülebilen işler şu anda dünya üzerinde yükselişe geçmiş durumda. Ve bu işlerden bir tanesi de affiliate marketing.

Özellikle yurtdışında milyonlarca insan affiliate marketing yaparak dünyayı geziyor. Ve gittiği ülkelerde işini yapmaya devam ederek kazancını düzenli olarak arttırıyor. Sen de bunun nasıl yapıldığını biliyor olsaydın şu anda bunu yapabilmek için uğraşmaz mıydın? Bence en azından bir süre denerdin. Şu anda belki sana yapamayacakmışsın gibi geliyor.

Ama şunu bil ki YAPABİLİRSİN! Ben de bundan 5 yıl önce YAPAMAYACAKMIŞIM gibi hissediyordum. İnternet üzerinden düzenli gelir elde etmenin mümkün olmadığını düşünüyordum. Ama 5 yıllık deneyimlerin sonucunda gördüm ki, bu mümkün.

Üstelik affiliate marketing sektöründe, bilgisayar kullanmayı bilen, kafası çalışan, yazı yazma kabiliyetine sahip herkes başarılı olabilir. Çünkü affiliate marketing, e-ticaretin herkesin yapabileceği basit seviyeye indirgenmiş halidir. İnsanlar günümüzde bile e-ticaret kelimesini duyunca heyecanlanıyor. Neden? Çünkü sıra dışı bir olay.

Şirketlerin internet üzerinden para kazanması insanlara hala garip geliyor. Ve insanlar sadece büyük şirketlerin e-ticaret yapabildiğini zannediyor. Halbuki durum böyle değil. Herkes internet üzerinden gelir sağlayabilir. Kimi az kazanır kimi çok kazanır. Kimi gerçekten çok üst seviye kazançlar elde eder. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Ama benim esas vurguladığım nokta şu ki:

 

“Az ya da çok herkes internet üzerinden gelir sağlayabilir.”

 

Bu nedenle geleceğin en önemli meslek kollarından biri göreceksin ki e-ticaret ve bu sektörün bir kolu olan affiliate marketing olacak. Yurtdışında zaten en en çok kazanç getiren meslekler listesinde eticaret zirveye oturmuş durumda.

Son açıklanan dünyanın en zenginleri listesinde Amazon e-ticaret şirketinin sahibi Jeff Bezos Bill Gates’i geride bırakarak 1. Sıraya oturdu. Düşünsene bir e-ticaret sitesinin sahibi şu anda dünyanın en zengini…

Bu sektörün ne kadar gelecek vadettiğinin farkında mısın?

Üstelik Amazon sitesi gelişmiş bir affiliate marketing kazanç modeline sahip. Sadece Amazon da değil, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinin hepsi bu kazanç modelinden faydalanıyor.

Sence bu şirketler affiliate marketing sektörünün bu kadar etkili olduğunu görmeseydi, bu sektör için bu kadar bütçe harcar mıydı? Bu kazanç modelini kullanıcılarına sunacağına elindeki sermayeyi başka reklam kanalları için ayırırdı.

Bu sektör üzerinden ciddi kazanç elde ediyor ki kullanıcılarına sunduğu affiliate marketing altyapısı için önemli yatırımlar yapıyor.

Bu bilgileri vermemin amacı şu:

Affiliate marketing kazanç modelinin ne kadar etkili olduğunu sana göstermek. Eğer bu kazanç modeli hakkında içinde merak duygusu uyandıysa bu kazanç sisteminin hangi yapılardan oluştuğunu anlatmaya başlayabiliriz.

Affiliate Marketing Kazanç Sistemini Oluşturan Yapılar Nelerdir?

 

affiliate marketing yöntemi

 

1) AFFİLİATE AĞI: Ürün sahiplerinin ürün ekleyebileceği, affiliatelerin bu ürünleri tanıtabileceği bir platform sunar.

 

2) ÜRÜN SAHİPLERİ: Ürün sahipleri fiziksel ürün, e-kitap ya da videolu eğitimlerini affiliate ağına ekler. Affiliatelere satış başı komisyon vaadeder.

 

3) AFFİLİATELER: Affiliate ağında bulunan ürünlere tanıtım yapıp bu ürünlerin satılmasına yardımcı olur. Ve aracı olduğu satış başına komisyon kazanır. Komisyon oranları dijital ürünlerde %75’e kadar yükselmektedir.  

 

4) İŞ BİRLİĞİ: Ürün sahipleri tanıtım yapmakla uğraşmaz. Affiliateler de ürün üretmekle veya ürün tedarik etmekle… Affiliateler ve Ürün Sahipleri iş bölümü yapar.

 

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl İşliyor?

Ben konuyu dijital ürünler üzerinden anlatacağım. Affiliatelik yapabilmek için önce ürünlerin satıldığı ve ürün kazançlarının ürün sahiplerine ödendiği kendi ödeme altyapısına sahip bir affiliate ağına ihtiyaç vardır.

E-kitap ya da videolu eğitim sahipleri affiliate ağının pazar yerine ürünlerini ekler. Affiliate ağının ödeme altyapısını kullanır. Affiliate ağının ürün sahiplerine sunduğu en önemli hizmet affiliate marketing yazılımıdır.

Şirketin sahip olduğu yazılım affiliate dediğimiz kişilerin pazaryerinde bulunan ürünlerin tanıtımını yapabilmesine imkan sağlar. Ürün sahipleri affiliatelere aracı olduğu satış başına komisyon öder.

Konuyu bir örnekle daha anlaşılır hale getirelim;

Bir kişinin hazırlamış olduğu bir videolu eğitim var. Affiliate ağının pazar yerine bu videolu eğitimi ekliyor. Sen de bu affiliate ağına kaydoluyorsun ve affiliate olarak bu ürüne tanıtım yapmak istediğini söylüyorsun. Ürünün tanıtımını yaparak ürünün satılmasına aracı oluyorsun ve satış başına ortalama %50 oranında komisyon kazanıyorsun.

Bu sistemde ürün sahibi ve affiliate birbirine para kazandırıyor. Bu durum ürün sahiplerinin de fazlasıyla işine geliyor. Çünkü affiliateler onların ürünlerini tanıtıyor ve birçok satışın gerçekleşmesini sağlıyor.

Bu yüzden ürün sahiplerinin affiliatelere ihtiyacı var. Ve bu nedenle ürün sahipleri affiliatelere satış başı ortalama %50 komisyon veriyor.

Eğer ürün sahipleri de bu işten karlı çıkmasa neden bu kadar yüksek komisyon versin?

Ürün sahipleri affiliatelerin dikkatini çekebilmek için komisyon oranlarını yüksek tutuyor. Çünkü bu işin sonunda kazançlı olacağını biliyor.

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing yaparak kazanç elde etmek istiyorsan bu konuda kendini bir hayli geliştirmen gerekiyor. Çünkü internet üzerinden kazanılan para, kolay para değildir. Bu yolda alın teri akıtman gerekir.

Bu sektörde başarılı olabilmek için web sitesi kurma, dijital pazarlama, müşteri psikolojisi ve satış konusunda kendini sürekli olarak geliştirmen gerekiyor. Öğreneceğin o kadar çok şey var ki…

Bunları birkaç hafta içinde öğrenmen mümkün değil.

O nedenle ne kadar hızlı öğrenmeye başlarsan o kadar hızlı yol alırsın.

Affiliate marketing kazanç modelini hızlı şekilde öğrenebilmen için ücretsiz bir video serisi hazırladım.

>>>Ücretsiz Video Serisini Görmek İçin Tıkla!