blog yazısı yazmak

 

İnternete her girdiğimizde farklı farklı blog yazılarıyla karşılaşıyoruz. Kimi yazılar, hevesimizi kırıp girdiğimiz siteyi terk etmemize sebep oluyorken, kimileri bizi tamamını okuyacak kadar sürüklüyor.

Bazı yazıları son kelimesine kadar okuyoruz. Hatta okumakla da kalmayıp yazıyı facebook duvarımızda ya da twitterda diğer arkadaşlarımızla da paylaşıyoruz. Tam da bu noktada aklımıza bazı kritik sorular geliyor:

 • Bu 2 içeriğin arasındaki fark ne?
 • Biri okuyucuları bıktırırken diğeri neden sonuna kadar okunuyor?
 • Neden başkalarıyla da paylaşılıyor?

Başarılı ve başarısız blog yazıları arasındaki fark verilen bilgiler ve üsluptur. Eğer bir yazıda insanlara değerli bilgiler öğretiliyorsa, üstelik bu bilgiler akıcı bir üslupla yapılıyorsa doğal olarak insanların beğenisini kazanır.

Bunlar kaliteli yazıların özellikleridir. Kaliteli yazılar okuyucuların beğenisini toplar, kaliteli yazılar başkalarıyla da paylaşılır. Kısacası okuyucular kaliteli yazılarla yüksek oranda etkileşime girer.

Yazı yazmaktaki amaç da budur zaten. Okuyucularla etkileşime girmek… Peki, bir yazar yazdığı yazıyla okuyucunun beğenisini nasıl kazanır?

 

8 Adımda Kaliteli Yazılar Yazmaya Başlayabilirsin!

 

1. ADIM: Konu Araştırması Yap:

 

 

Kaliteli bir yazı yazmak istiyorsan ilk yapman gereken hangi konu hakkında yazacağına karar vermektir. Bunun için aklına gelen konu başlıklarını Google’da aratarak rakiplerine göz atabilir, Google Keyword Planer aracıyla anahtar kelime analizi yapabilirsin.

Keyword Planner aracından hangi konu başlığının ayda kaç kere arandığını görerek konu seçimini daha doğru bir şekilde yapabilirsin.

 

2. ADIM: Dikkat Çekici Bir Başlık Seç!

 

 

Yazdığın konu hakkında araştırma yapan birisi arama motoru sonuçlarında yazınla karşılaşır. O anda karşısına çıkan başlık ve açıklama bölümlerine bakar.

Eğer gördüğü başlık ilgisini çekerse yazına tıklar. İlgisini çekmezse gider başka bir yazıyı okur. O nedenle Google’da arama yapıp yazınla karşılaşan insanların dikkatini kısa süre içerisinde çekmelisin. Bunun için maksimum 4-5 saniye süren var. Okuyucu o başlığa baktığında aklında yazının okunmaya değer olup olmadığıyla ilgili bir ilk izlenim oluşacak. Burada çarpıcı bir başlık seni rakiplerinden 5 adım öne çıkarır.

 

3. ADIM: Akıcı Bir Üslup Kullan!

 

 

Yazıyı yazarken konu bütünlüğünü hiçbir zaman bozma. Anlatmak istediğin konuyu okuyucuya adım adım açıkla. Okuyucunun kafasını karıştırma. Ne anlatmak istiyorsan onu kolayca takip edebileceği şekilde aktar.

Konuşurken “SEN” ya da “SİZ” dilini kullanabilirsin. Ama benim tercihim blog yazısı yazıyorsan okuyucuya sen demen yönündedir. Böylece yazını okuyan kişiye bir arkadaşıymışsın gibi hitap ederek aranızda güzel bir samimiyet kurulmasını sağlayabilirsin.

 

4. ADIM: Okuyucuda Güzel Hisler Uyandır!

 

 

İnsanlar yazını okurken o yazıya kilitlenmelidir. Bir sonraki adımda neler söylediğini merak etmelidir. Merak duygusu insanları cezbeden en önemli duygulardan biridir.

Anlatım tarzın okuyucuyu her zaman meraklandırsın. Üslubun insanları yazıyı sonuna kadar okumaya teşvik etsin.

 

5. ADIM: Kendinden Emin Bir Üslup Kullan!

 

 

Kendinden emin bir üslupla yazman da önemlidir. Bilgileri verirken bu bilgilerden tam olarak emin olmadığın, sağdan soldan duyduğun bilgilerle yazı yazdığın hissiyatını asla verme.

Konuyu gerçekten iyi araştır ve konunun hakimi gibi yaz. Ancak bu şekilde insanların içinde konunun uzmanı olduğun hissiyatını oluşturabilirsin.

 

6. ADIM: 3-4 Kelimeden Oluşan Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullan!

 

 

Bu ne demek? Diyelim ki dijital pazarlama konusuyla bir videolu eğitim arayan kişleri sitemize çekmek istiyoruz. Bunun için anahtar kelime olarak “dijital pazarlama eğitim seti” anahtar kelimesini kullanmamız gerekir. “pazarlama” anahtar kelimesini değil.

Anahtar kelime analizi yaptığımızda bu kelimenin aranma hacminin diğerlerine göre daha yüksek olduğunu görüp bu kelimede yukarıya çıkmak isteriz. Çünkü bu sitemize daha çok ziyaretçinin gelmesi anlamına gelir.

Ama unutmamalıyız ki “pazarlama” anahtar kelimesinin aranma hacmi daha yüksek olduğu için buradaki rekabet de daha yüksektir. Kısa vadede bu anahtar kelimede yukarıya çıkmamız zor olduğu için daha odaklı bir anahtar kelime seçmemiz faydamıza olacaktır.

O zaman belirlediğimiz ”dijital pazarlama eğitim seti” anahtar kelime öbeğinde daha kolay yükselme fırsatını yakalayabiliriz. Üstelik bu odaklı bir anahtar kelime olduğu için bu anahtar kelime üzerinden gelen kişiye satmak istediğimiz dijital pazarlama ürününü daha kolay satabiliriz.

 

Anahtar Kelimeleri Kıyaslayalım!

 

“Pazarlama” anahtar kelimesi:

 

 • Aranma sayısı fazladır.
 • Rakip çoktur, rekabet yüksektir.
 • Esas ulaşmak istediğimiz kitleyi sitemize çekmez.
 • Geniş bir anlam ifade ettiği için satmak istediğimiz ürünü alma niyetinde olmayan bir sürü kişiyi sitemize çekmiş oluruz. (Odaksız Trafik)
 • Çok emek gerektirir ve verdiğin emeğe de değmez.

“Dijital Pazarlama Eğitim Seti” anahtar kelimesi:

 

 • İnsanlar tarafından fazla aranmaz.
 • Rekabet düşüktür.
 • Bu anahtar kelime üzerinden birini sitene çekersen satış yapma olasılığın çok yüksektir.
 • Bu anahtar kelime öbeğiyle sıralamalarda kısa sürede yükselebilirsin.

Bu nedenle blog yazısı yazarken uzun kuyruklu anahtar kelimeler tercih et. Bu şekilde daha odaklı bir trafiği bloğuna çekebilirsin.

 

7. ADIM: Site İçi Linkleme Yap!

 

 

Site içi linkleme yaparak makaleni eski yazılarınla ilişkilendirebilir, okuyucunun diğer sayfaları da ziyaret etmesini sağlayabilirsin. Bu neyi sağlar?

Sitenin sayfa tıklanma sayısı artar, ziyaretçiler sitende daha uzun süre kalır. Ve başka konuları da öğrenen ziyaretçinin sitenden memnun kalma oranı artar.

Bunların hepsi Google’ın siteni arama sonuçlarında daha yukarı çıkarılmasıyla ödüllendirilir.

Tüm bunların yanında eski makalelerini düzenleyerek son paylaştığın yazılara link verebilir, böylece yeni yazılarının Google tarafından indekslenme hızını arttırabilirsin.

 

8. ADIM: Call To Action İfadesi Kullan!

 

 

Yazını sonuna kadar okuyan okuyucuyu bir yere yönlendirmelisin. Amacın neyse o yönde Call to Action ifadeleri kullanabilirsin.

Eğer ziyaretçilerini mail listene almak istiyorsan onları bir mail kayıt formuna yönlendirebilirsin.

“Yazımı beğendiysen başkalarıyla da paylaş.” İfadesiyle birlikte sosyal paylaşım butonları koyabilir, insanları yazını paylaşmaya teşvik edebilirsin.

Bir ürün satmak istiyorsan ziyaretçiyi satmak istediğin ürünün sayfasına yönlendirebilirsin. “XXXXX eğitimini incele” gibi bir ifadeyle yazılarını okuyan kişileri bir ürüne yönlendirebilirsin.

 

Son Kelimeler:

 

Yukarıda saydığım 8 kuralı dikkate alarak yazılarını yazarsan, ziyaretçilerin sitendeki içeriklerle daha fazla etkileşime girmelerini sağlarsın. Bunun için verdiğimiz tavsiyelere uymaya özen göster.

Okuyucuların hoşuna gidecek türden merak uyandıran makaleler yazmak için bir gazete yazarı olmana gerek yok. Normal biri de başarılı yazılar ortaya koyabilir. Sadece iste ve bu yönde çaba göster. Başarılı bir blogger olman dileğiyle…

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!