Yazdığın blog yazılarının anahtar kelime odaklı ve SEO uyumlu olmasını aynı zamanda çokça ziyaretçi çekmesini ister miydin?

Google’ın hangi anahtar kelime için sıralamalarda yükselmek istediğini kolayca anlamasını ister miydin?

Bunları gerçekten istiyorsan doğru yerdesin. Çünkü bu hedefine ulaşabilmek için yapman gerekenleri adım adım anlatacağım. Konu web sitesi ya da blog yazılarını optimize etmeye geldiğinde uygulaman gereken 2 tür çalışma vardır:

1) Site İçi SEO Çalışması

2) Site Dışı SEO Çalışması

Biz bu yazıda site içi seo çalışması üzerine odaklanacağız. En önemli site içi seo tekniklerini anlattığımız, blog yazılarını optimize ederken faydalanabileceğin etkili bir rehber sunacağız.

 

Site İçi SEO Konusuna Giriş:

 

Bu çalışma hem web sitesinin tümü için hem de paylaştığın her yazılar için yapılır. Tüm siteyi optimize etmek için Google site haritası oluşturursun. Permalink ayarlarını düzenlersin. Site hızı çalışması yaparsın. Web sitendeki SEO başlık ve açıklama bölümlerini düzenlersin.

Kısacası sitenin tümü için çalışma yaparsın.

Permalink, SEO Başlık ve Açıklama bölümlerini nereden değiştirebileceğini buradan öğrenebilirsin.

Bunun dışında her yazı için de SEO optimizasyonu yapman gerekir. Google sıralamalarında hızla yükselmek istiyorsan hedef anahtar kelime odaklı blog makaleleri yazman gereklidir.

Doğru başlık ve açıklama seçimi, makale kalitesini arttırmak ve diğer birçok faktör yazılarının SEO uyumunun artmasını sağlar.

 

Neden Yazılarımızı SEO Uyumlu Olacak Şekilde Optimize Etmeliyiz?

 

 

SEO uyumlu makale denince insanların aklında anahtar kelimeyle doldurulan makaleler geliyor. Olay kesinlikle bu değildir. Bunların hepsi geçmişte kaldır. Artık Google kullanıcıların hoşuna giden blog yazılarını sıralamalarda yukarıya çıkarıyor.

Sen çalışmalarını her zaman kullanıcıları düşünerek yapacaksın. Ama tabi ki belli başlı kurallara da dikkat edeceksin. Çünkü arama motoru dediğimiz şey bir çeşit algoritmalar zinciri. Ona yol göstermelisin ki o da web sitenle, yazılarınla ilgili en doğru verilere ulaşabilsin. Böylece yazılarını sıralamalarda yukarıya taşıyabilsin…

Peki, biz neden bu kadar külfete katlanıyoruz? Neden bu kadar ayrıntıyı düşünerek yazılarımızı SEO uyumlu olacak şekilde optimize etmeye çalışıyoruz.

Çünkü SEO yazdığımız blog yazılarına ücretsiz bir şekilde ziyaretçi çekmenin en etkili yoludur. Ücretsizdir ve doğru çalışmalarla kalıcı bir sonuç sağlar. Ne kadar güzel bir web sitesi yaparsan yap eğer o siteye insanlar gelmiyorsa at çöpe gitsin.

Web sitesini boşuna yapmışsın demektir. Ama doğru çalışmaları yaparak Google sıralamalarında yükselir ve yazılarına ziyaretçi çekersen o zaman kurduğun web sitesi anlam kazanır.

Hele ki yazdığın blog yazıları üzerinden affiliatelik yapmak, satış yaparak komisyon kazanmak istiyorsan kesinlikle kaliteli bir site içi seo çalışması yapmak zorundasın. Başka şansın yok…

Affiliate marketing konusunu daha detaylı öğrenmek için tıklayabilirsin.

Google yazdığın bir blog yazısının arama sonuçlarındaki sıralamasını belirlerken sadece o yazı için verdiği seo puanını baz almaz. Bunun yanında sosyal medyada ne kadar paylaşıldığına, ne kadar takip edildiğine de dikkat eder.

Aynı zamanda web sitesinin backlink kalitesini, domain otoritesini de dikkate alır. Ayrıca yaptığın diğer site dışı seo çalışmalarını da göz önünde bulundurur. Kısacası SEO çalışmaların hepsi birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Bu kuralı hiçbir zaman unutma.

 

Searchmetrics’e göre Google sıralamalarını etkileyen faktörler:

 

 

Gördüğün gibi yıllar geçtikçe arama motoru sıralamalarını etkileyen faktörlerin etkisi değişiyor. Bazıları çıkarılıyor, yerine yeni faktörler ekleniyor. Google teknolojisi geliştikçe sıralamaları etkileyen faktörler daha gerçekçi oluyor.

Bu infografiği incelediğinde Site Dışı SEO’nun ne kadar önemli ama Site İçi SEO’nun da gözden çıkarılamayacağını görürsün. Daha önce de dediğimiz gibi bütün faktörler birbiriyle doğrudan bağlantılı.

Buna rağmen SEO’nun altın kuralı hiçbir zaman değişmedi:

*** İÇERİK KRALDIR! ***

Yani SEO sıralamalarında kaliteli yazılmış içerik kazanır.

 

2018 YILININ EN ÖNEMLİ SİTE İÇİ SEO TEKNİKLERİ:

 

Site içindeki yazıların SEO uyumunu arttırabilmen için faydalanabileceğin 10 özel tekniği seninle paylaşacağım. Hazırsan bunların neler olduğunu görelim!

 

#1 Anahtar Kelime İçeren Dikkat Çekici Bir Yazı Başlığı Seç

 

Google’da arama yapan bir kişi ilk önce yazdığın blog yazısının başlığını görecek. O nedenle başlık en önemli sayfa içi SEO faktörüdür. Dikkat çekici bir başlık koyduğunda yazdığın yazı insanların ilgisini daha kolay çeker.

Daha çok kişi arama sonuçları arasından senin yazına tıklar. Yazına daha fazla tıklandıkça da o yazının arama sonuçlarındaki sıralaması yükselir.

Yazının başlığında mutlaka hedeflediğin bir anahtar kelimeyi kullan. Mesela bizim bu yazıda hedeflediğimiz anahtar kelime:

“Site İçi Seo Teknikleri”

Yani başlığımızda anahtar kelime kullandık. Anahtar kelimeyi genellikle başa koymaya özen göster. Ama sonda da olsa fazla bir şey fark etmeyecektir. Başa koymanın ufak da olsa bir etkisi var.

Aynı anahtar kelimeyi başlıkta iki defa kullanma. Arama motorlarını yanıltmaya çalışma. Ve başlığın en fazla 65 karakterden oluşmasına dikkat et.

 

#2 Yazı Permalink Yapısına Dikkat Et

 

Hedeflediğin anahtar kelimeyi yazının URL’sinde mutlaka kullan. URL içinde çeşitli semboller, noktalama işaretleri kullanmaktan kaçın. Türkçe karakter de kullanma. Başlığın URL içinde ingilizce karakterlerle yer almalıdır.

Kelimeler arasında tire işareti kullanılmalıdır. En doğru URL yapısı bu şekilde oluşturulur.

Yanlış URL Yapısı: https://affiliatemarketingsistemi.com/2018siteiçiseoteknikleri

Doğru URL Yapısı: https://affiliatemarketingsistemi.com/2018-site-ici-seo-teknikleri

 

#3 H1, H2, H3, H4 Başlık Düzeni Kullan

 

Yazılarında başlık hiyerarşisini mutlaka uygulamalısın. Bu şekilde okuyucuya daha kolay okunabilir bir yazı sunarsın. Alt başlıklar içinde anahtar kelimeye yer vererek Google’a hedeflediğin anahtar kelimeyi anlaması için ipucu verirsin.

Alt başlıklar konu bütünlüğü sağlar, akıcılığı kuvvetlendirir.

 

#4 Anahtar Kelime Yoğunluğuna Dikkat Et

 

Yazı içinde kullandığın anahtar kelime sayısına dikkat etmelisin. Öncelikle yazılarını anahtar kelimeyle doldurmanın hem okuyuculara hem de yazılarının Google sıralamalarına fayda sağlamayacağını bilmeni isterim.

Bir yazı yazarken hedeflediğin anahtar kelimeyi ara ara kullan. Ama bu anahtar kelimeler okuyucunun gözüne batmasın. Makalenin akıcılığını azaltmasın. Düşünsene sen Google’da bir konu hakkında arama yapıyorsun. İlgi çekici bir başlık görüp tıklıyorsun. Yazıyı okuduğunda güzel bilgiler verdiğini de fark ediyorsun ama sürekli aynı anahtar kelimeyi görmekten gına geldiği için yazıyı terk ediyorsun.

Bir yazı yazarken okuyucuya göre yaz, arama motorlarına göre değil.

 

#5 Açıklama ve Etiket Bölümlerine Özen Göster

 

İnsanlar Google’da arama yaptığında başlıkla beraber açıklama bölümüyle karşılaşır. Açıklama bölümü de insanların sitene tıklaması için önemlidir. Açıklama kısmının en önemli göreviyse, Google’a yazının hangi konuyla ilgili olduğunu anlatmasıdır.

Etiketler bölümü de yazına daha fazla ziyaretçi çekmek için oldukça önemlidir. Web sitende girdiğin her etiket için ayrı bir URL oluşturulur. Bu URL’ler de Google tarafından indekslenir.

Etiketlerinde anahtar kelimeni kullanarak yazdığın konuyla ilgili çeşitli sorular ya da konu başlıkları oluşturmak sana olumlu katkılar sağlar.

Eğer başlık hiyerarşisine dikkat ederek yazını yazıyorsan H2, H3 ve H4 başlıklarını etiketler bölümüne yazabilirsin. Ortalama 4-5 etiket girmen yeterli olacaktır. Fazla etiket girerek asla spam yapma.

 

#6 Optimize Edilmiş Kaliteli Görseller Kullan

 

Optimize edilmiş görseller kullanmak resim aramaları bölümünden ekstra ziyaretçi çekmeni sağlar. Görselin adını anahtar kelime olarak kaydettiğimizde(Örnek: 2018-site-ici-seo-teknikleri) görselin başlığı SEO uyumlu bir hale gelir.

Türkçe karakter olmadan ve kelimeler arasında tire işareti kullanarak görselinin başlığını SEO uyumlu yapabilirsin.

Ayrıca yüklediğin resme bir alt etiket girerek de yine arama motorlarına görselle ilgili bilgi vermiş olursun. Unutma, Google başlığını ve alt etiketini girmediğin zaman görselin neyle ilişkili olduğunu anlayamaz.

Görseller önemli bir yazı içi SEO aracıdır. Neden?

Çünkü kaliteli görseller okuyucunun ilgisini çeker. Yazıyı daha akıcı ve daha eğlenceli bir hale getirir. Bu da insanların sitende daha uzun süre kalmasını, sitenden daha memnun ayrılmasını sağlar.

Bunların hepsi yazılarının Google sıralamasını olumlu etkileyen faktörlerdir. Okuyucuyu memnun edersen, Google sıralamalarda seni ödüllendirir.

Eklediğin görsellerin çok büyük boyutlu olmamasına özen göster. Büyük boyutlu resimler sitenin açılma hızını yavaşlatır. Bu da SEO’yu negatif etkileyen bir durumdur.

 

#7 Yazıların En Az 500 Kelimeden Oluşmalıdır

 

200-300 kelimelik yazılar hem insanlara hem de Google’a çekici gelmez. Kelime sayısının az olması yazının az bilgi içerdiği mesajını verir. Bazı istisnalar olmakla beraber bir yazıda kullanacağın kelime sayısı en az 500 olmalıdır.

Bir yazıyı yazmadan önce detaylı bir araştırma yapmış olmalısın. İnsanlara elinden geldiğince bilgi vermeye çalışmalısın. Özellikle rekabetin yüksek olduğu anahtar kelime sıralamalarında yükselmek istiyorsan daha da fazla bilgi vermeye özen göstermelisin.

 

#8 Site İçi Linkleme Yap

 

Bir yazı yazdığın zaman o yazı içinden daha önceki yazıların için linkleme yap. Konuyla ilşkili yazılarını yeri geldikçe linkleyerek paylaş. Bu linklemeleri bir anahtar kelime üzerinden ya da yazdığın yazıların başlıkları üzerinden yapabilirsin.

Örnek:

Site içi linkleme konusunda daha detaylı bilgiler öğrenebileceğin şu yazımızı da mutlaka oku:

Site İçi Linkleme Yapmak SEO İçin Neden Önemlidir?

Örnekte gördüğün gibi seni daha önce yazdığın konuyla ilişkili bir yazımı okumaya yönlendirdim. Bu şekilde sitemde daha uzun süre kalmanı ve daha fazla sayfaya tıklamanı sağlıyorum. Bunların hepsi Google tarafından fark edilecek ve ödüllendirilecek.

 

#9 Site Dışı Linkleme Yap

 

Yazı içerisinde güvenilir bir sitenin konuyla ilişkili bir yazısına link verebilirsin. Bunu link vermeye ihtiyacın olduğun zamanlarda yap. Her zaman değil…

Eğer affiliate marketing yapıyorsan zaten sık sık başka bir siteye link vermen gerekecek. Çünkü ziyaretçileri ürünlerin sitesine yönlendireceksin. Bunun için de ürünün satış sayfasına link vereceksin. Affiliate link vasıtasıyla yapılan bu yönlendirme işlemi site dışı linklemeye örnektir.

Bu linkleri nofollow olarak vermeni öneririm. Link bölümüne gelerek rel=”nofollow” kodunu girerek bunu kolayca yapabilirsin. Ayrıca site dışına link verirken bu linki yeni sekmede açılacak şekilde ayarlamalısın.

Linkin yeni sekmede açılmasını sağlayan kod: target=”_blank”

WordPress tabanlı bir site kurduysan zaten linkleme yaparken “Yeni sekmede aç” seçeneğinin olduğunu göreceksin. Bu kutucuğu işaretlediğinde kod otomatik olarak oluşturulacak.

 

#10 Merak Uyandıran Yazılar Yaz

 

İnsanların dikkatini çekmeyecek sadece arama motorlarına hitap eden kalitesiz, anlaşılması zor yazılar hazırlamak sana hiçbir şey kazandırmaz. Aksine çok şey kaybettirir.

İnsanlara bir şey katmayan, bilgi vermeyen, merak uyandırmayan yazılar ziyaretçilerin siteyi hemen terk etmesine neden olur.

Artan hemen çıkma oranı rakamları Google’a negatif sinyaller gönderir ve siten sıralamalarda aşağılara düşürülür. Google hiçbir hileyi cezasız bırakmaz.

Okuyucularının ilgilendiği merak uyandıran konular hakkında yazılar yaz. Ve bunu kaliteli bir üslupla, okuyucularına hitap edecek şekilde yap.

Bunu yaptığında o yazı hem çok kişi tarafından okunur. Hem okuyanlar sitede daha uzun süre kalır. Diğer yazdığın yazıları da okumak ister. Yazılarını sosyal medyada paylaşır. İnsanlara tavsiye eder.

Kısacası kaliteli içerik Google tarafından ödüllendirilir…

[yuzo_related]

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olman ve bu kazanç modelini başarıyla uygulayabilmen için 4 bölümlük ücretsiz bir video serisi hazırladım.

Bu video serisine kaydolarak affiliate marketing kazanç modeline hızlı bir giriş yapabilir, internetten kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!